Jury
Agata Witkowska
Adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi badania i zajęcia dotyczące kultury dla dzieci i młodzieży. Autor książek i artykułów naukowych, kierownik projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowe Centrum Nauki, laureat stypendiów Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców i START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na łamach Kultury Liberalnej pisze o kulturze dla dzieci.
... Steffi FalkEntuzjastka kina, freelancerka, z zawodu krawcowa. Przez wiele lat pracowała w branżach kreatywnych i jako kostiumografka, a w końcu przekształciła swoje filmowe hobby w zawód: od 2017 roku współpracuje z FILMFEST HAMBURG, a w 2019 stworzyła tam sekcję Filmfest ums Eck (Festiwal za rogiem). Od 2021 roku pełni funkcję przewodniczącej MICHEL Children’s and Youth Festival, który w 2022 roku świętował swoje 20-lecie.
... Aga BorzymReżyserka i montażystka. Ukończyła Szkołę Wajdy, fotografię na ASP w Poznaniu i Techniki Multimedialne na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Od 14 lat profesjonalnie zajmuje się montażem i realizacją krótkich form filmowych. W ubiegłym roku jej dokumentalny debiut – pełnometrażowe Dziewczyńskie historie – miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie.
...Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Kobiet Filmowców, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i Fundacji Ex Anima. Publikuje m.in. w Magazynie Filmowym SFP i Zwierciadle. Tłumaczy książki, konsultuje scenariusze, organizuje wydarzenia kulturalne, zajmuje się promocją polskiego kina w kraju i za granicą. W latach 2016–2019 dyrektorka artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez ostatnie trzy lata wicedyrektorka Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od tego roku dyrektorka programowa tego festiwalu.
... Barbara JurgensDoświadczona scenarzystka, absolwentka studiów filmowych i teatralnych na Uniwersytecie w Amsterdamie. Zajmuje się różnymi gatunkami, ale szczególną pasję odnajduje w tworzeniu dla młodzieży i dzieci. Ma na koncie scenariusze do licznych seriali i filmów. Oprócz pracy scenarzystki Barbara jest także coachem scenariuszowym i wykłada w Scenariovakschool, amsterdamskiej szkole scenariopisarstwa. Napisany przez nią film Kickbokserka (reż. Johan Timmers) zdobył w 2018 roku Europejską Nagrodę Młodej Publiczności EFA dla najlepszego europejskiego filmu młodzieżowego. Barbara tworzy także książki dla dzieci. W tym roku ukazała się jej szósta powieść dziecięca.
... Kevin De RidderUkończył studia z zakresu komunikacji społecznej oraz stosowanej komunikacji audiowizualnej. Pracował jako specjalista do spraw komunikacji i kontaktu z publicznością w różnych belgijskich instytucjach audiowizualnych. Na przestrzeni lat był aktywny w różnych obszarach działania – wystawiennictwie, dystrybucji i edukacji – mając na celu zbliżanie publiczności do filmu. Od 2019 roku pracuje jako programer filmowy w JEF – instytucji organizującej największy festiwal filmowy dla młodej widowni we Flandrii.
...Animacyjny samouk, który jedną nogą stoi w świecie animacji, a drugą w świecie edukacji. W swojej pracy stara się podejmować społecznie ważne tematy, dlatego oprócz filmów studyjnych tworzy animacje kampanijne oraz edukacyjne dla organizacji pozarządowych. Animacja Krab (2023), która jest jego reżyserskim debiutem, była wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i za granicą – również przez najmłodszą publiczność.
... Sebastian ScheitzSebastian Scheitz jest specjalistą w dziedzinie edukacji medialnej i kulury filmowej. Współpracował z festiwalami takimi jak DOK Leipzig, Kurzsuechtig czy Polyloid Film. W ramach Filmfest Dresden współtworzy projekt Kurz.Film.Scouts, a jako członek Landesfilmdienst Sachsen współorganizuje festiwale dla młodej publiczności: Rabazz i LeoLiese.
... Britt RaesBelgijska reżyserka, ilustratorka i scenarzystka. Tworzy urocze postacie i mroczne historie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jej krótkometrażowe filmy – Catherine (2016) oraz Luce i skała (2022) zostały zaprezentowane na ponad 200 festiwalach i zdobyły ponad 80 nagród (m.in. Złote Koziołki na Ale Kino! dla drugiego z tych filmów). Obecnie pracuje nad serialem dla dzieci opartym na Luce oraz filmem krótkometrażowym dla dorosłych. Lubi (ciemną) czekoladę, przytulanie, szkicowanie zwierząt w zoo oraz metodę komunikacji Porozumienie Bez Przemocy. Podczas podróży zbiera kamienie, którym domalowuje oczy. Gdyby miała się kiedyś odrodzić, wróciłaby jako kot o imieniu Puszek.
...Jest dwujęzyczną aktorką filmową i teatralną, wychowaną w Holandii, mieszkającą na Słowacji. Od najmłodszych lat pasjonowała się kinem, co obecnie przekłada na swoją pracę jako starsza programerka filmowa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży CINEDU na Słowacji. Juliana jest związana z festiwalem od jego powstania w 2019 roku, będąc jedną z jego współzałożycielek. Poza pracą zajmuje się fotografią i używa tego medium, obok aktorstwa, jako formy artystycznej ekspresji. Mówi po angielsku, niderlandzku, czesku i słowacku.
... Martyna SzustorowskaAbsolwentka filmoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Od ośmiu lat zajmuje się wspieraniem projektów z zakresu upowszechniania kultury filmowej i edukacji. W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi współtworzyła wystawy stałe oraz koordynowała wystawy czasowe, serie wydawnicze, a także badania nad wykorzystaniem technologii VR w metodach nauczania i badania o stanie wiedzy i kompetencji audiowizualnych wśród dzieci i młodzieży. Obecnie wspiera projekty Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Działu Edukacji w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
... Marion Røst HeimlundJest dyrektorką programową Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kristiansand (BFF) w Norwegii. Swoją karierę w przemyśle filmowym rozpoczęła w 2007 roku, współpracując m.in. z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Tromsø. Od początku 2021 roku Marion jest przedstawicielką dzieci i młodzieży w zarządzie Norweskiej Federacji Towarzystw Filmowych (NFK). Jednym z jej głównych priorytetów jest włączanie dzieci i młodzieży w proces podejmowania decyzji, zarówno w BFF, jak i w NFK. Marion studiowała w Chile, Hiszpanii, Łotwie oraz Norwegii.
...Koordynatorka programów MIDPOINT Institute, oferujących możliwości rozwoju projektów oraz umiejętności, skierowanych do scenarzystów, reżyserów i producentów. Współzałożyła agencję DiscoSailing, która zajmuje się festiwalową dystrybucją filmów słowackich, pomagając im dotrzeć do odpowiednich grup odbiorczych na międzynarodowym rynku. Sporadycznie pracuje jako dziennikarka i kuratorka, a jej główne działania są związane z filmami krótkometrażowymi. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie, gdzie w latach 2016–2021 pełniła funkcję kierowniczki działu festiwalowego. Od 2020 roku prowadzi tam zajęcia dotyczące strategii festiwalowych.
... Ralitsa AssenovaDoktora nauk w dziedzinie polityk i praktyk europejskich w zakresie edukacji filmowej młodzieży (NATFIZ, Bułgaria). Jest jedną z założycielek NGO Arte Urbana Collectif oraz inicjatorką programu Cinema in School, obejmującego kilka europejskich projektów, takich jak CinEd; Le Cinéma, cent ans de jeunesse; Short Cut – Young Filmmakers Portray Their Cities; Cinemini Europe. Jest założycielką i dyrektorką festiwalu dla dzieci i młodzieży Meetings of Young European Cinema, organizowanego w Sofii i innych miastach w Bułgarii. Pracuje nad popularyzacją kina jako sztuki wśród osób w wieku od 3 do 19 lat, zarówno w szkołach, jak i poza nimi, poprzez specjalnie ukierunkowane projekty i działania pedagogiczne.
... Agata WitkowskaNauczycielka zawodowa w technikum i fotografka. Udaje się jej zapewnić twoją pasję do tworzenia uszkodzeń ze źródła. Ukończono studia fotograficzne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współzałożycielka stowarzyszenia Jestem tym, co widzę. Współpracowała z Centrum Kultury Zamek i Short Waves Festival przy projektach społeczno-edukacyjnych. Koordynowała festiwale audiowizualne (Digital_ia, Inspiracje) i towarzyszące im wystawy sztuki. Wierzy w siłę kina i jego wartość psychoedukacyjną. Film w edukacji jest dla niej pretekstem do rozmów.
...Krytyczka filmowa i badaczka nowych mediów, wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Publikowała w Ekranach, KINIE, Krytyce Politycznej, Filmwebie i Czasie Kultury. Absolwentka socjologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
... Daria SienkiewiczDziennikarka oraz krytyczka filmowa. Studiowała m.in. produkcję audiowizualną oraz filmoznawstwo i kulturę mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Regularnie współpracuje z Filmwebem, Ekranami i KINEM. Recenzuje filmy, pisze teksty przekrojowe, przeprowadza wywiady i relacjonuje festiwale filmowe, takie jak: Berlinale, Wenecja czy Cannes. Współtworzy audycję w Polskim Radiu Chicago oraz prowadzi spotkania z poznańskiej klubokawiarni Radiowęzeł.
... Igor KędzierskiFilmoznawca i filmowiec. Nauczyciel dzieci i młodzieży. W swoich pracach rozwija autorskie teorie przez ich eksperymentalną praktykę (audiowizualna sylwa, niebinarny montaż, i stawianie przecinków przed „i”). Interesuje się sztuką oraz życiem zaangażowanymi społecznie.
...Jest uczennicą 6. klasy autorskiej niepublicznej szkoły podstawowej ALTRA w Jelczu-Laskowicach. Uprawia taekwondo, gra w siatkówkę oraz sportowo pływa i jeździ na nartach. Pierwsze doświadczenia aktorskie zdobywała na deskach Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka oraz w programie My3. Kocha zwierzęta i marzy, by w niedalekiej przyszłości zaadoptować psa. Uwielbia podróże oraz naukę języków obcych. W wolnych chwilach maluje, a także szyje, szydełkuje i projektuje ubrania.
... ŁucjaChodzi do czwartej klasy. Od zawsze uwielbia ruch i sport. Trenowała woltyżerkę, by w tym roku zmienić ją w piłkę nożną! Łucja potrafi zejść z konia gwiazdą, zrobić rainbow flick i nakarmić kociaka z butelki. Bo pomaga mamie w opiece nad kociętami w domu tymczasowym dla nich. Jest wesoła i lubi stawiać na swoim, chociaż zawsze też myśli o innych. Gra w kółku teatralnym, ostatnio Bardzo Leniwego Renifera. Lubi filmy dla dzieci o poważnych sprawach, bo zastanawia ją, jak ludzie rozwiązują problemy, jak dogadują się ze sobą i dlaczego czasem się to nie udaje. Najbardziej chciałabym umieć czytać w myślach!
... TymonJest zapalonym graczem! Kiedy tylko ma czas, gra w Fortnite, Roblox albo Browlstars, bo tam zawsze dzieje się coś fajnego. Uwielbia oglądać filmy sci-fi, fantasy i superbohaterów – te historie go wciągają i przenoszą do magicznych uniwersów pełnych akcji i emocji. Poza graniem, spędza czas na hulajnodze, śmigając po okolicy, a skakanie na trampolinach to jego ulubiona forma aktywności. Kiedy przychodzi pora na jedzenie, nie ma nic lepszego niż pizza, sushi, czy burger – to jego ulubione przysmaki, które zawsze poprawiają humor. Kolekcjonuj figurki związane z popkulturą. Każda nowa figurka to nie tylko nowy eksponat, ale także część jego ulubionej historii. Uwielbia otaczać się tymi rzeczami, które są związane z tym, co lubi.
...Ma 11 lat, lubi czytać, uwielbia próbować nowych rzeczy, kocha sport, lubi śpiewać i tańczyć. Maja jest empatyczna, uczciwa, szanuje poglądy innych, a jednocześnie potrafi zaprezentować własne. Czasami jest nieśmiała, czasami zwariowana, gdy ma prace do wykonania, dobrze się koncentruje i rzetelnie, wytrwale ją wykonuje. Lubi podróżować i zawierać nowe znajomości, potrafi docenić innych ludzi, marzy o zagraniu w filmie i o wielkiej przyjaźni. Jest szczęśliwa, że została wybrana do Jury Dzieci Festiwalu.
... KrzysztofJest uczniem 6. klasy Szkoły Podstawowej ALTRA w Jelczu-Laskowicach. Jest uzdolniony matematycznie i informatycznie. Lubi czytać, grać w szachy, grać w gry planszowe i komputerowe. Regularnie ćwiczy grę w tenisa ziemnego i uczęszcza na turnieje szachowe. W wolnym czasie często ogląda filmy. Jego ulubionym filmem jest ,,Charlie i Fabryka Czekolady”.
... RóżaMa 11 lat, interesuje się kwiatami, uwielbia czytać. Koleżanki mówią, że jest bardzo zabawna i faktycznie można to potwierdzić! Ostatnio sama się zastanawiała, co robi młotek w jej szafie z książkami. Jest pomysłowa i kreatywna. Swoje wizje i pomysły realizuje poprzez plastykę i tworzeniem z gliny. Inspiracją są dla niej przygody bohaterów z obejrzanych filmów i przeczytanych książek. Róża jest artystyczną duszą, która pasję do tańca i śpiewu rozwija w zespole ludowym.
...Ma 17 lat. Pochodzi z Rosji, ma polskie korzenie, mieszka i uczy się w Polsce. Z pasją zajmuje się fotografią, co pozwala jej uwieczniać chwile i wyrażać swoje emocje. Jest wielką miłośniczką filmów: spędza wiele czasu, oglądając różnorodne produkcje, które pobudzają jej ciekawość i skłaniają do refleksji nad otaczającym światem. Vera często analizuje fabuły i przesłania filmowe, co czyni ją nie tylko widzem, ale również aktywnym uczestnikiem kultury filmowej.
... Katarzyna MaciejewskaJej zainteresowania można opisać trzema literami K: Konie, Książki, Koty. Przygodę z jazdą konną rozpoczęła około 6 lat temu, gdy zakochała się w tych majestatycznych zwierzętach. Zwykłe jazdy na lonży przeobraziły się w intensywne treningi szlifujące umiejętności skoków przez przeszkody. Nie obyło się również bez wyjazdów poza stajnie, na przykład na zawody czy treningi wyjazdowe, aby sprawdzić swoje umiejętności oraz doskonalić je. Książki Kasia czyta od zawsze, z mniejszymi lub większymi przerwami. Z przekonaniem może powiedzieć, że po fantastykę sięga najchętniej, a najbardziej po „Szóstkę wron” autorstwa Leigh Bardugo. Pasjonatką kotów stała się dosyć niedawno, gdy przypadkiem w jej domu pojawiła się mała, czarna kotka. Początkowo nie była nie była do niej przekonana, teraz jest już pełnoprawnym domownikiem i otrzymała imię Halina. Zainteresowaniem, które nie rozpoczyna się na literę „K” są filmy. Kasia ogląda je z zaangażowaniem i uwielbia o nich rozmawiać. Równie mocno lubi teatr.
... Juliusz KorczyńskiFascynuje go animacja krajów Europy Środkowo-Wschodniej i filmowe przedstawienia przemian społeczno-politycznych przełomu lat 60. i 70. XX w., jak również eksperymenty w dziedzinie muzyki filmowej. Miłośnik festiwali filmowych, tak dla młodszych, jak i starszych. Jest uczniem trzeciej klasy poznańskiego liceum. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i laureat pierwszego miejsca Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
...Młody reżyser tworzący krótkie filmy fabularne i dokumentalne. W swoich pracach często porusza problemy społeczne. Prowadzi też kanał na YouTube: “CYRK”. Na kanale publikowane są materiały w tematyce różnych dzieł kinematografii. Prywatnie miłośnik siłowni, jedzenia, podróżowania i, oczywiście, oglądania filmów.
... Marcel SowińskiUczeń II LO im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Na co dzień tworzy własne amatorskie produkcje filmowe i współpracuje z lokalną prasą. Miłośnik polskiej historii i poezji śpiewanej w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. W sposób szczególny pasjonują go filmy doby polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju. W kinie najbardziej ceni sobie wyrazistych twórców i bogatą warstwę symboliczną prezentowanych przez nich produkcji. Finalista VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
... Klara ChmielewskaJest uczennicą francuskojęzycznej klasy w 1. LO w Poznaniu. Interesuje się kinematografią i wiąże z tym swoją przyszłość. Angażuje się w inicjatywy związane z tworzeniem sztuki filmowej – brała udział w projekcie „Nic o nas bez nas” (OFF Opera 2023). Najbardziej trafia do niej kino skandynawskie, ale chce tworzyć własny styl. W tworzeniu filmów najbardziej interesuje ją scenopisarstwo i reżyseria. Oprócz tego pasjonuje ją również podróżowanie, poznawanie innych kultur i miejsc, a także nauka obcych języków.
...