Miss Viborg

Miss Viborg

od 16 lat

Zgorzkniała pani Viborg, była miss, prowadzi samotne życie z psem, pełne codziennej rutyny i niespełnionych marzeń. Gdy nawiązuje nieoczekiwaną przyjaźń z 17-letnią córką sąsiadów, zbuntowaną Kate, która stale wpada w tarapaty, horyzonty starszej pani się poszerzają. Starość i młodość, uroda i brzydota stanowią dwie strony tego samego medalu w tej zabawnej, mądrej i przejmującej historii o przyjaźni.

Film otrzymał główną nagrodę na festiwalu Mastercard OFF CAMERA.

treści wrażliwe: śmierć

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: https://alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Marianne Blicher

Absolwentka duńskiej szkoły filmowej Super16 oraz New College Durham (Wielka Brytania). Zaczynała jako producentka teatralna, jako reżyserka debiutowała w 2009 r. filmem krótkometrażowym „Mallorca”. Jej kolejny film „Belinda Beautiful” zdobył Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Miss Viborg” to jej pierwszy pełnometrażowy film fabularny.

Trailer

Filmoznawca poleca

„Miss Viborg”, reż. Marianne Blicher (Dania, 2022). Pełnometrażowy debiut duńskiej reżyserki, autorki docenionych na świecie wcześniejszych krótkich fabuł, m.in. „Pięknej Belindy” (2013) czy „Odd Job Man” (2017), w których odpowiednio sportretowała czternastolatkę i starszego mężczyznę, co w efekcie przyniosło koncept na bohaterów „Miss Viborg”. Historia niełatwej przyjaźni tytułowej, będącej po sześćdziesiątce dawnej miss piękności małego miasteczka i nastolatki z zadatkami na życiową abnegatkę jest komediodramatem, jakich od co najmniej ćwierćwiecza sporo przynosi odważna obyczajowo i intelektualnie kinematografia duńska. Także i tym razem otrzymujemy w pakiecie wraz z najnowszym filmem Blicher kino bezpruderyjne, słodko-gorzkie, z ekscentrycznymi, lecz jakże ludzkimi w swoich wadach i zaletach postaciami, kino pozbawione elementów wdzięczenia się do publiczności, mierzące się z tematami tabu zarówno w wymiarze społecznym, jak i psychologicznym. Nad tym wszystkim góruje energia bijąca z filmu i relacji pomiędzy bohaterkami, które uczą się od siebie, jak żyć pełnią życia.

Jacek Nowakowski