Nagrody

Drugie Platynowe Koziołki przyznane

Drugie tegoroczne Platynowe Koziołki 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! otrzymuje Feliks Vanginderhuysen – w uznaniu za jego długotrwałe i niezwykłe zasługi dla filmu dziecięcego i młodzieżowego.

Statuetka Platynowych Koziołków

Uzasadnienie werdyktu:

W uznaniu za jego długotrwałe i niezwykłe zasługi dla filmu dziecięcego i młodzieżowego. Z życzeniami, aby nasze wspólne marzenia i wizje kinematografii młodego widza w Europie i na świecie spełniały się w jak największym stopniu. Wspaniała działalność Feliksa sprawia, że jest to bardziej możliwe.

Od blisko 45 lat zajmuje się promocją wartościowego kina dla dzieci i młodzieży. Był w tym czasie m.in. organizatorem festiwalu, dystrybutorem, liderem projektów edukacyjnych, jurorem wielu festiwali. Szanowany i nagradzany, w rodzinnej Belgii doczekał się nawet utworzenia na Festiwalu JEF nagrody swojego imienia, gwarantującej zwycięskiemu filmowi rozpowszechnianie we Flandrii.

Ale przede wszystkim znamy go jako człowieka będącego wyrazistą twarzą Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA. Był jednym z założycieli tej organizacji w 1988 roku i od tego momentu nieprzerwanie pełni funkcję jej sekretarza generalnego.

Uważa się nieraz, że tacy sekretarze są szarymi eminencjami. Jednak nasz Laureat jest eminencją niezwykle barwną – jak najpiękniejsze animacje dla dzieci, które tak uwielbia – i przyciągającą uwagę, widoczną wszędzie tam, gdzie trzeba, znakomicie reprezentującą Stowarzyszenie i jego interesy. I – co jeszcze ważniejsze – prezentującą walory kina dla dzieci.

Zdjęcie laureta

Przypominamy, że Platynowe Koziołki wprowadziliśmy w 2002 roku, aby zwrócić uwagę na najważniejsze osoby i zjawiska występujące w kinematografii dziecięcej. Nagroda ta pełni szczególną rolę w promowaniu idei wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

Po raz pierwszy nagrodę przyznano Mari Kaniewskiej wybitnej polskiej reżyserce, scenarzystce, aktorce i pedagożce, twórczyni takich filmów jak: „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Panienka z okienka” czy „Pierścień Księżnej Anny”. Wśród laureatek i laureatów Platynowych Koziołków znalazły i znaleźli się: Stanisław Jędryka, Witold Giersz, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka, Andrzej Wajda, Hanna Polak i Andrzej Celiński, Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR, projekt Polskiego Instytutu Filmowego – Filmoteka Szkolna oraz TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki, Vaclav Vorlicek, Jiří Menzel, film „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz Co Hoedeman.

Platynowymi Koziołkami nagradzane były również postaci z wybitnych seriali animowanych: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek.

Nagroda wręczana jest co roku podczas trwania Ale Kino!

Poznaj pierwszego laureata tegorocznej nagrody!