Zapowiedź

Ale Kino! Pro - Krytyka i Edukacja

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu Ale Kino! Pro – Krytyka i Edukacja, które odbędzie się w dniach 29.11–2.12, podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ale Kino! Pro od lat wspiera rozwój polskiego kina dla młodej widowni. To unikalna przestrzeń debaty i wielokierunkowej wymiany doświadczeń dla polskich twórców i twórczyń, którzy nie tylko mogą wymieniać się wiedzą we własnym gronie, ale mają okazję spotkać się z partnerami z Europy i świata.

Ale Kino! Pro to wyjątkowe laboratorium, w którym wykluwają się też pomysły na przyszłe produkcje filmowe. Dzięki spotkaniom z edukatorkami i edukatorami, którzy dzielą się swoją wiedzą i praktyką pedagogiczną, młodzi twórcy i twórczynie mogą wzbogacić swoje projekty o wartościową perspektywę. Również edukatorzy i edukatorki czerpią z tej wymiany, zdobywając wiedzę o etapach powstawania filmu.

W 2023 roku działania Ale Kino! Pro rozszerzą się także na środowisko krytyki filmowej. To szczególny, warty świętowania moment – oto polskie kino dla młodej widowni po wielu latach kryzysu powraca na rodzime ekrany. Chcemy wesprzeć ten proces, zwracając się ku środowisku krytyki filmowej. Festiwal włącza się więc w długofalowe działania, służące inspiracji i profesjonalnemu wsparciu dla młodych osób, które chciałyby się zajmować tą dziedziną.

Za główne cele stawiamy sobie:

  • odpowiedź na pytanie: czy istnieje oddzielna krytyka filmu dla młodej widowni i czym różni się od krytyki kina dla dorosłych,
  • wypracowanie specjalistycznych narzędzi służących krytyce filmowej,
  • troskę o merytoryczną dyskusję nad zagadnieniami filmów młodego widza, które przyczyni się do stworzenia środowiska krytyków powiązanego z Festiwalem,
  • dialog i wymianę doświadczeń pomiędzy twórcami i twórczyniami, edukatorami i edukatorami a osobami zajmującymi się krytyką,
  • inspirację i upowszechnienie nowych form krytyki filmowej wśród edukatorów/ek i młodej widowni,
  • prezentację dobrych praktyk edukacji filmowej i rozpoczęcie debaty na ich temat.

GOŚĆMI I GOŚCINIAMI SPECJALNYMI TEJ EDYCJI BĘDĄ:

Adriana Prodeus, miesięcznik Kino
Miłosz Stelmach, kwartalnik Ekrany
Dominika Janik, magazyn Ładne Bebe
Anna Tatarska, dziennikarka
Patrycja Rojek, Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM
Joanna Solecka, Alphapanda
Sylwia Wojtysiak, psycholożka
Marta Rakoczy, childhoods uw Interdyscyplinarny zespół badań nad dzieciństwem
Christian Exner, Niemieckie Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży

Informacje dla edukatorów i edukatorek: 

Opłata za udział w Ale Kino! Pro Krytyka i Edukacja wynosi 100 zł dla edukatorów z Poznania i 200 zł dla osób z zakwaterowaniem. Udział w Ale Kino! Pro możliwy jest po wypełnieniu i wysłaniu formularza. W ciągu trzech dni od przesłania zgłoszenia otrzymają Państwo potwierdzenie jego przyjęcia lub informację o wpisaniu na listę rezerwową. Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia otrzymają Państwo informacje o tym, na jakie konto należy dokonać wpłaty. Opłata upoważnia do udziału w zajęciach w dniach 29.11-1.12 (wykłady i warsztaty) oraz  w seansach podczas festiwalu (26.11-3.12.2023).

formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/Wf4yLsPwCkM2XppT7

Akredytacje branżowe:

Opłata za udział w Ale Kino! Pro Krytyka i Edukacja wynosi 200 zł. Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia otrzymają Państwo informację o tym, na jakie konto należy dokonać wpłaty. Opłata upoważnia do udziału w panelach otwartych w dniach 30.11-2.12 (wykłady) oraz seansach podczas Festiwalu (26.11-3.12.2023).

formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/pJRoTKYePXNUEVpc6

Więcej informacji i harmonogram wydarzenia na stronie: alekino.com/pro

Kontakt:
Joanna Żak
jzak@alekino.com