Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ale Kino! kontynuuje tradycję zainicjowanego w 1963 roku Przeglądu Filmów Animowanych, a tym samym jest drugim najstarszym polskim festiwalem filmowym i drugim najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni na świecie. 

Od lat prezentujemy poznańskiej publiczności najlepsze filmy z całego roku, które zdobyły nagrody na najważniejszych światowych festiwalach. W ramówce pojawiają się też filmy, które nie mają jeszcze swojej festiwalowej historii i zostały odkryte przez nasz zespół programowy. Co roku mamy dla naszej widowni szereg propozycji filmowych, które później nie wchodzą do szerokiej dystrybucji kinowej, co czyni Festiwal jedyną okazją, by zobaczyć je na dużym ekranie. Doskonałym tego przykładem są filmy krótkometrażowe.

Od lat mocną stroną Ale Kino! są filmy skierowane do młodzieży, których wierną publicznością są również dorośli. To właśnie tę część programu często wypełniają obrazy nagradzane na największych europejskich festiwalach: w Cannes, w Wenecji czy w Berlinie. Opowiadają one o doświadczeniach związanych z dorastaniem (tzw. filmy coming of age), co stanowi częsty temat reżyserskich debiutów filmowych: nierzadko bardzo osobistych i nacechowanych intensywnymi emocjami, wciąż świeżymi w pamięci młodych twórców. 

Kilkanaście lat temu pionierskie na gruncie europejskim, a dziś coraz bardziej popularne, są seanse dla najnajmłodszej widowni. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, przy przyciemnionym świetle (a nie w ciemności) i z przyciszonym dźwiękiem, dzieci w wieku od trzech do pięciu lat i bliscy im dorośli mogą oglądać filmy krótkometrażowe. Wydarzeniom tym zwykle towarzyszą dodatkowe animacje, działania ruchowe lub teatralne.

Cieszą nas nagrody

Polski Instytut Sztuki Filmowej
edukacja młodego widza
Polski Instytut Sztuki Filmowej
wydarzenie filmowe
Parlament Europejski
Europejska Nagroda Obywatelska

Zespół

DYREKCJA FESTIWALU
Joanna Żygowska
dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka
jzygowska@csdpoznan.pl
Marta Jolka
Marta Jodko
PRODUKCJA FESTIWALU
Marta Grzesiuk
Czarno-białe zdjęcie przedstawia kobietę.
Joanna Żak
Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą kobietę.
Anna Malinowska
PROGRAM
Franciszek Drąg
filmy krótkometrażowe
fdrag@alekino.com
Marta Grzesiuk
filmy pełnometrażowe
festiwal@alekino.com
+48 61 64 64 479
ALE KINO! PRO
Czarno-białe zdjęcie przedstawia kobietę.
Joanna Żak
ORGANIZACJA WIDOWNI
Marta Maksimowicz
PROMOCJA I MEDIA
Michalina Smentek
SEKRETARIAT
PRODUKCJA TECHNICZNA
Adam Jodko
KSIĘGOWOŚĆ
Natalia Olejnik
Małgorzata Ambroży
KONTAKT

Archiwum