Nagrody

Ogłaszamy tegorocznych zwycięzców!

Złote Koziołki dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci: KURCZAK DLA LINDY, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Ten wyjątkowy wizualnie film animowany zręcznie porusza trudny temat utraty ukochanej osoby i tęsknoty za prawdziwymi relacjami. Twórcy zręcznie prowadzą opowieść poświęconą sile budowania więzi wraz z jej dynamizmem i szczyptą ciepłego humoru.

Złote Koziołki dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla dzieci: ŚWINIA, reż. Jorn Leeuwerink

Film w kreatywny sposób podchodzi do tematu ludzkiej natury, powtarzając szkodliwe cykle wobec środowiska i jego zrównoważonego rozwoju. Jego złożoności towarzyszy mnóstwo wizualnego humoru, postaci zwierząt i uroczych szczegółów, co ułatwia rozpoczęcie rozmów z dziećmi o tej kwestii.

Złote Koziołki dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla młodzieży: MARZENIE EMMY, reż. Germán Vilche

Złote Koziołki otrzymuje film Marzenie Emmy za uchwycenie skomplikowanej i pięknej relacji ojca z córką na tle wspaniałych krajobrazów wiejskich obszarów Argentyny. Jury postanowiło także wyróżnić główną aktorkę filmu „Sześć tygodni” za przekonujące oddanie skomplikowanej postaci bohaterki, która wypełnia obraz swoją energią i poczuciem tęsknoty.

Złote Koziołki dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla młodzieży: PRZED MADRYTEM, reż. Nicolás Botana, Ilén Juambeltz

Spodobał się nam film i jego tematyka, która ma duży wpływ na dorastanie młodych dorosłych: znalezienie pierwszego partnera czy partnerki, zakochanie się i pierwsze doświadczenia seksualne. Widzimy parę nastolatków, która mierzy się z niezręcznymi przygotowaniami i uzyskuje porady u równieśników przekazane w przystępny i humorystyczny sposób. Pokazując, że nie wszystko idzie zgodnie z planem, film odciąża ten drażliwy temat i normalizuje tego typu historie dla młodych widzów.

Nagroda Marcina dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla młodzieży: FAJERWERKI, reż. Giuseppe Fiorelli

Za płynną, wielowątkową historię o nieoczywistej fabule, tworzącą immersyjne i trzymające w napięciu przeżycie. Za subtelną brutalność, rozszarpującą piękno włoskiego krajobrazu. Za naturalne przedstawienie miłości i relacji rodzinnych, pełne zniuansowanych i rozbudowanych profili psychologicznych postaci. Za wyważone, wiarygodne dialogi. Za spójny montaż i piękne kolory, wprowadzające sielankę w duszną prowincję. Przemyślane i skłaniające do refleksji doświadczenie – ten film trzyma widza w świecie przedstawionym do samego końca. Fajerwerki!

Nagroda Marcina dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla młodzieży: MADDEN, reż. Malin Ingrid Johansson

Madden - za odnajdywanie magii w powierzchownie zwykłym momencie, uchwyconym między walką z własną tożsamością a spojrzeniem w stronę tajemniczej wolności.

Nagroda Marcinka dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci: DANCING QUEEN, reż. Aurora Gossé

To opowieść o spełnianiu marzeń, nawet w sytuacjach zdawałoby się beznadziejnych, o trudnych relacjach między mamą a córką oraz o budowaniu poczucia wartości. Historia ta pokazuje, że nawet najgorsze kłótnie nie podzielą prawdziwych przyjaciół, a babcie potrafią zrozumieć bez słów. To zabawny, pełen zwrotów akcji i różnorodnych emocji: od ekscytacji po smutek i wzruszenie film, który zachwycił nas i porwał do tańca. Pamiętajcie, że każdy ma prawo być wyjątkowy na swój własny sposób.

Nagroda Marcinka dla najlepszego filmu krótkometrażowego filmu dla dzieci: BEZSENNOŚĆ JUTKI, reż. Maria Görlich-Opyd

…za ciekawą i opartą na faktach opowieść, urozmaiconą mitycznymi snami, wywołującą prawdziwe współczucie i utożsamianie z główną bohaterką, za niepokój i nieprzewidywalność, angażującą animację i rysunek.

Nagroda Edukatorów Filmowych dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla dzieci: KURCZAK DLA LINDY, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Czy można zrozumieć, że jesteśmy częścią wielkiego kręgu życia, będąc dzieckiem?
Ten film na pewno w tym pomoże! To zabawna, dynamiczna historia opowiadająca o trudnych sprawach z delikatnością i czułością, pełna żywych. a zarazem naturalnych dialogów.
Unikalna forma artystyczna służy tu jako wartość dodana, jeszcze jeden język do wyrażania emocji, wglądu w siebie i swoje uczucia. Spojrzenie Lindy to spojrzenie dziecka przeżywającego stratę w sposób jakże nieliniowy i nieoczywisty. Oglądając świat jej oczami, mamy wyjątkową okazję współodczuwania z tą młodą bohaterką.
Ta poetycka, oddziałująca na zmysły animacja to wspaniałe kino zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

NAGRODA ECFA dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci: KURCZAK DLA LINDY, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

W tym ciepłym i humorystycznym filmie o przeżywaniu żałoby i radzeniu sobie ze stratą, Jury ECFA doceniło zabawny sposób, w jaki społeczność wspiera Lindę, naszą łobuzerską ptasią fankę. Wyróżnia go złożoność scenariusza i bohaterów, a styl animacji jest jedyny w swoim rodzaju. Linda chce kurczaka, by móc znowu poczuć miłość swojego ojca. My zaś czujemy, że ten film można odkrywać wciąż na nowo.

Nagroda Młodych Krytyków Kamera Akcja dla najlepszego filmu krótkometrażowego: KRAB, reż. Piotr Chmielewski

Nasze jury stanęło przed niełatwym zadaniem wybrania jednego, najlepszego naszym zdaniem filmu, spośród bardzo obszernego i zróżnicowanego tematycznie i formalnie zestawu. Zadanie to ułatwili nam jednak twórcy filmu, który na całej naszej trójce zrobił wielkie wrażenie.  Film, który zdecydowaliśmy się nagrodzić ujął nas nieoczywistym i precyzyjnym zarazem doborem środków wyrazu i tonalnym zrównoważeniem zapewniającym estetyczne doznania. Narracja jest prosta, ale równocześnie bogata w treść, podejmuje grę z widzem, zwłaszcza gdy jeden kadr może zmienić postrzeganie dotychczas obejrzanej całości. Dzięki świadomemu operowaniu punktami widzenia historia nie jest jednoznacznie wyeksplikowana, ale stopniowo i konsekwentnie się rozwija. Film cechuje również ekologiczna wrażliwość opowiadania o wielkiej historii z perspektywy innej niż antropocentryczna. Autorzy stworzyli bohatera, z którym mimo odmienności gatunkowej możemy empatyzować. Dzięki skutecznemu dyrygowaniu napięciem i niezwykłej kreatywności w sposobie opowiadania film pozwala wejść w skórę zwierzęcia. W konsekwencji ten krótki film posiada wysokie wartości edukacyjne, pozbawiony jest jednak nachalnej dydaktyki czy moralizatorstwa.

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi: DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, reż. Aga Borzym

Ten film dokumentalny nakreśla autentyczny i ciepły portret głównych bohaterek w trakcie przełomowego czasu – na progu dorosłości, gdzie marzenia i oczekiwania są tak żywe i szczere, jak to tylko możliwe.

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego animowanego filmu polskiego wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi: KRAB, reż. Piotr Chmielewski

Byliśmy pod wrażeniem zmiany perspektywy, polegającej na skupieniu się na krabie, który ma być ugotowany. W procesie tworzenia lalek i scenografii przywiązano tu dużą wagę do szczegółów, dzięki czemu od samego początku łatwo było wzbudzić empatię w stosunku do bohatera.

Nagroda ALE DEBIUT! dla najlepszego debiutu reżyserskiego: TĘSKNIĄC ZA ŚWIATEM, reż. Jenna Hasse