Nagrody

Platynowe Koziołki przyznane!

Ogłaszamy laureatów tegorocznych Platynowych Koziołków, nagrody promującej ideę wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

Platynowe Koziołki

Platynowe Koziołki wprowadziliśmy w 2002 roku, aby zwrócić uwagę na najważniejsze osoby i zjawiska w kinematografii dziecięcej. Nagroda ta pełni szczególną rolę w promowaniu idei wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

Platynowe Koziołki 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyznajemy Krzysztofowi Kiwerskiemu oraz Jerzemu Łukaszewiczowi.

 

Fragment uzasadnienia werdyktu Nagrody dla Jerzego Łukaszewicza:

Laureat jest reżyserem kina przygodowego dla młodego widza o bardzo wyrazistym charakterze filmowego pisma. Już w swoim debiutanckim obrazie podejmuje, za powieściowym wzorem, odwieczny temat walki dobra ze złem, ujęty w formę fantastyczną i baśniową: temat, który towarzyszył mu będzie w całej późniejszej reżyserskiej pracy. Na tym filmie można było się śmiać, można było się bać, ale niewątpliwie zostawał on w pamięci dziecięcej widowni, która z lubością powtarzała kwestię przerażającego lub słodkiego (wedle uznania) futrzaka z widelcem: „Ja kudłaty, durnowaty, nie wiedziałem, co to taty…”. Mowa oczywiście o Przyjacielu wesołego diabła, nagrodzonym Poznańskimi Koziołkami w 1988 roku.

Laureat w swoich następnych realizacjach pozostał wierny nie tylko przygodzie, ale również wyznawanej zasadzie, że dobre kino dziecięce to coś więcej niż tylko rozrywka: to dialog z młodą widownią o sprawach ważnych, które niekoniecznie muszą być ujęte w ramy kina realistycznego. Takie myślenie, w połączeniu z ciekawymi realizacjami, zawsze cieszyło się w Poznaniu powodzeniem. Nic więc dziwnego, że Laureat wywiózł stąd aż 5 nagród indywidualnych (...).

Fragment uzasadnienia werdyktu Nagrody dla Krzysztofa Kiwerskiego:

Laureat zadebiutował w 1975 roku, a powstały wtedy film szybko zdobył Złote Koziołki na naszym festiwalu. Następne nagrody otrzymywał z konsekwentną regularnością: już dwa lata później ponownie odebrał Złote Koziołki, a po kolejnych dwóch latach – Srebrne. Jego trzy krótkometrażowe animacje, które przyniosły mu te wyróżnienia, to Awaria, UFO i Jasio. Tworzą one pewnego rodzaju tryptyk opowiastek science fiction: pozbawione słów, za to z oryginalnym i bogatym obrazem oraz świetną, „kosmiczną” muzyką. Tryptyk ten stanowił nowatorską propozycję w kinie dla młodej widowni.

W 1991 roku jego Lisiczka otrzymała nagrodę specjalną za najlepszy animowany film pełnometrażowy dla dzieci. W 1994 roku otrzymał nagrodę za reżyserię niezwykle popularnego i lubianego przez dzieci Królestwa Zielonej Polany, a w roku 1998 – Marcinka, czyli nagrodę jury dziecięcego, za sequel tego obrazu: Królestwo Zielonej Polany. Powrót. (...)

Oficjalne wręczenie Platynowych Koziołków nastąpi 2 grudnia 2023 roku podczas Gali Zamknięcia tegorocznej, 41. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.