JURY MIĘDZYNARODOWE / FILMY PEŁNOMETRAŻOWE DLA DZIECI
-
Marta Guśniowska
Z wykształcenia filozof (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zawodu dramatopisarka, od 2007 roku dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Jedna z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarek, autorka kilkudziesięciu sztuk prezentowanych w kraju i za granicą. Laureatka takich konkursów, jak: Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, Konkursu na Treatment Filmu Animowanego (Polski Instytut Sztuki Filmowej). Laureatka Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010).
-
Andrea Jublin
Absolwent szkoły dramatycznej przy teatrze w Genui, gdzie pracował przy kilku przedstawieniach. Ukończył kurs scenariopisarstwa RAI w Rzymie. Jego filmy były nagradzane na wielu festiwalach, łącznie z nominacją do Oscara za film krótkometrażowy „The Substitute” i nominacją do nagrody Davida di Donatello za pełnometrażowy film „Banan”. Andrea uczy scenariopisarstwa i reżyserii w Holden School w Turynie.
-
Arne Lindtner Naess
Na początku swojej kariery był aktorem, reżyserem i dramaturgiem teatralnym. W 2001 roku rozpoczął swoją pracę jako scenarzysta i reżyser telewizyjny. Do tej pory napisał 8 scenariuszy i był reżyserem 16 filmów pełnometrażowych oraz licznych seriali telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Jego dzieła były nagradzane na festiwalach na całym świecie. W ostatnich latach zasłynął jako reżyser cyklu „Kacper i Emma”, który zdobył nie tylko wierną publiczność w Polsce, ale też został nagrodzony na festiwalach: Kino Dzieci i Ale Kino!.
JURY MIĘDZYNARODOWE / FILMY PEŁNOMETRAŻOWE DLA MŁODZIEŻY
-
Clay Riley Hassler
Ukończył Uniwersytet Stanowy na Florydzie, gdzie specjalizował się w scenariopisarstwie, reżyserii i sztuce operatorskiej. Jest odnoszącym sukcesy twórcą filmów fabularnych, dokumentalnych, reklam i teledysków. Way Too Indie określiło go mianem „reżyserem wartym uwagi”, w związku z jego świetnym debiutem pełnometrażowym „Homeless”. Film, który wzbudził zachwyt krytyków i widzów, był pokazywany na kilkudziesięciu festiwalach zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Wspólnie z żoną prowadzi kolektyw twórczy i firmę producencką Wet Paint.
-
Esa Illi
Urodził się w 1962 roku w Finlandii. Ukończył Uniwersytet Sztuki Przemysłowej. Swoją karierę w branży filmowej rozpoczął jako reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. W latach 90. zainteresował się kinem fabularnym. Napisał i wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Jest autorem kilku filmów telewizyjnych i dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych. Był nagradzany zarówno na festiwalach krajowych, jak i międzynarodowych. Obecnie jest zaangażowany w realizację dokumentu o Pokoleniu Z i wyzwaniach, jakie są przed nim stawiane.
-
Peter Machen
Studiował aktorstwo w rodzinnym Manchesterze. W wyniku fascynacji teatrem tańca i teatrem ruchu wraz z partnerem założył grupę teatralną. Kiedy przeniósł się do Londynu, występował na West Endzie i w telewizji, a także zaczął pisać scenariusze filmów krótkometrażowych w ramach założonej przez Rebekah Fortune Seahorse Film. W 2011 roku zrealizował krótki film „Something blue”, który zdobył nagrody na licznych festiwalach. W 2017 roku na podstawie jego scenariusza powstał „Just Charlie”, który odniósł sukces na całym świecie zdobywając nagrody m.in. na festiwalach w Zlinie i Edynburgu. Obecnie Peter pracuje nad serialem telewizyjnym, kolejnym filmem pełnometrażowym dla Seahorse Film i projektem teatralnym.
-
Artur Wyrzykowski
Studiował reżyserię i scenariopisarstwo. W 2007 roku założył Artcore – warszawskie studio zajmujące się produkcją i postprodukcją, którego działalność koncentruje się na reklamach. Jest reżyserem i producentem krótkiej animacji dla młodych widzów „Skafander Klingerta” (w produkcji) oraz scenarzystą i producentem spektakularnego musicalu dla widowni familijnej „Słodziaki” (w developmencie). Ogląda ponad 250 filmów rocznie i analizuje polskie filmy na swoim popularnym blogu Nieskończone Teksty.
JURY MIĘDZYNARODOWE / FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
-
Magdalena Osińska
Nagradzana reżyserka filmów animowanych, projektantka i animatorka. Ma doświadczenie w pracy z filmami animowanymi, aktorskimi i reklamami. W 2008 roku ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi, gdzie zrealizowała „Radostki” i „Szafę Zbigniewa”. We współpracy z Breakthru Films stworzyła „Skrzaty fortepianu” – stereoskopową animację lalkową 3D, która zdobyła m.in. nagrodę Best of the Fest 3D Shorts na festiwalu Hollywood 3DFF. Zrealizowała nagradzaną reklamę społeczną „Podziel się pomarańczą” z Bryanem Cranstonem i Christopherem Ecclestonem. Była też reżyserką animacji przy ostatnim filmie Jana Jakuba Kolskiego. Obecnie pracuje nad dwoma projektami filmów pełnometrażowych.
-
Roberto Paganelli
Urodził się w Bolonii w 1968 roku. Jest wykształcony w dziedzinie sztuki, muzyki i kina. Specjalizował się w projektowaniu i organizowaniu wydarzeń filmowych oraz opracowywaniu działań edukacyjnych. Realizuje warsztaty dotyczące języka filmowego i tworzenia filmów. W 2005 roku był jednym z założycieli Stowarzyszenia OTTOmani i od tamtej pory zorganizował ponad 150 warsztatów z dziedziny animacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
-
Aline Quertain
Belgijska reżyserka filmów animowanych. Aline ukończyła szkołę sztuk wizualnych l’École Nationale Supérieure des Arts Visuels de La Cambre w 2012 roku. W 2015, w ramach rezydentury w renomowanym Folimage Studio we Francji, współreżyserowała wraz z Sylwią Szkiladz krótkometrażowy film animowany „Bardzo mały lis”. Produkcja zdobyła liczne nagrody i była pokazywana na ponad 70 festiwalach na całym świecie. Od tamtego czasu Aline pracowała nad kilkoma filmami animowanymi dla dzieci, w tym „Pan z kieszeni” czy „Petit Poilu”. Obecnie, w ramach rezydentury w studiu Zorobabel, reżyserka pracuje nad kolejnym filmem krótkometrażowym.
JURY ECFA
-
Julia Fleißig
Studiując film, języki romańskie, literaturę i biznes, Julia otworzyła wielokrotnie nagradzane i cieszące się uznaniem kino studyjne, które z powodzeniem prowadziła przez kolejne 6 lat. Od 2006 roku związana z Deutsches Filminstitut & Filmmuseum, gdzie współtworzyła różnorakie projekty. Zanim przejęła kierownictwo festiwalu LUCAS – Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Miłośników Kina – przez 5 lat prowadziła SchulKinoWochen (szkolny tydzień kina) w Hessen. Dla Juli, kino jest naturalną, oryginalną przestrzenią dla sztuki filmowej – sztuki, którą stara się w swojej pracy popularyzować i ożywiać.
-
Monika Pindziak-Dutkiewicz
Prezes Zarządu Fundacji IKS, radca prawny. Dodatkowo rozwijała swoją działalność jako wieloletni opiekun prawny organizacji non-profit, działających w zakresie rozpowszechniania kultury filmowej oraz edukacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Była koordynatorką organizacyjną Festiwalu Filmów dla Dzieci Galicja (następnie FFDD). Od pierwszej edycji, w 2015 roku, związana jest z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Bierze czynny udział w pracach zespołu programowego Festiwalu KINOLUB i zapewnia prawną opiekę nad organizacją Festiwalu.
-
Floor von Spaendonck
Dyrektor generalny Cinekid – festiwalu dla dzieci, prezentującego takie dziedziny, jak: film, telewizja i media cyfrowe. To międzynarodowe wydarzenie obejmuje wszystkie aspekty branży medialnej dla młodych odbiorców, filmowców i mediów oraz oferuje wysokiej jakości warsztaty i kursy mistrzowskie. Cinekid ma siedzibę w Amsterdamie, a festiwal działa na terenie całego kraju (40 miast w Holandii). Floortje jest ekspertem w dziedzinie kultury cyfrowej i wizualnej oraz specjalistką w dziedzinie międzynarodowej polityki kulturalnej. Wcześniej pracowała w Het Nieuwe Instituut (Holenderski Instytut Architektury, Projektowania i Mediów); była dyrektorem CEO Virtueel Platform (Narodowego Instytutu Kultury Cyfrowej) oraz kierownikiem działu filmu i sztuki cyfrowej w amsterdamskiej fundacji Arts. Ukończyła historię współczesną, pedagogikę i muzeologię na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz studia na Akademii Reinwardt.
JURY MŁODYCH / FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
-
Barbara Adamska
Od zawsze wrażliwa na sztukę, w liceum pokochała X muzę. Szczególnie interesują ją krótkie formy – przede wszystkim animacja, wideoklipy i filmy krótkometrażowe. Obecnie studiuje na Politechnice Poznańskiej, gdzie stara się ukryć wśród umysłów ścisłych i pielęgnować swoją pasję, tworząc własne etiudy.
-
Mateusz Cierechowicz
Jest uczniem LO św. Marii Magdaleny, w klasie o profilu humanistyczny. Interesuje się przede wszystkim kinem, ale także muzyką, historią i kulturą innych krajów. Filmy i seriale ogląda odkąd pamięta. Wychował się na starych amerykańskich westernach i filmach wojennych, stąd bierze się jego fascynacja kinem amerykańskim. Jego ulubionym reżyserem jest Clint Eastwood, ale ceni też twórczość Quentina Tarantino, Paula Thomasa Andersona, Martina Scorsese oraz Ridleya Scotta.
-
Ingeborga Migała
Jest 19-letnią absolwentką szkoły muzycznej I stopnia oraz liceum o profilu wojskowym. W tym roku rozpoczęła studia fennistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jej największe pasje – muzyka, literatura, film, języki obce oraz ojczysty język polski – w połączeniu z jej ciekawą świata i żądną wiedzy osobowością, odgrywają istotną rolę w samodzielnym kształtowaniu życia. W podejmowaniu decyzji stara się równoważyć rozsądek i emocje. W każdej dziedzinie ceni różnorodność i zaangażowanie, z jakim twórca oddaje się swojej pracy.
JURY MŁODYCH / FILMY PEŁNOMETRAŻOWE
-
Dagmara Cioska
Autorka dwóch bezbudżetowych krótkich metraży, laureatka konkursu „Skrytykuj!” i II Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Finalistka „Krytyk Mówi” na Festiwalu Kamera Akcja, nagrodzona za najlepszą wideorecenzję na Bytom Film Festival. Obecnie studentka psychologii, ale wszystko może się zmienić... Miłośniczka filozofii, dramatów Samuela Becketta i wszystkiego, co ze szpinakiem. W wolnych chwilach grywa w szachy i haftuje krzyżykami. Aktywistka na rzecz praw kobiet i osób LGBT+. W wypowiedziach balansująca na granicy merytorycznej (kontr)argumentacji i bezczelności.
-
Bogna Goślińska
Ma 18 lat, a jej najbliższe plany to zdanie matury. Jest malkontentem i niespełnionym humanistą. W kinie szuka wzruszeń, a w reżyserze drugiego człowieka. Chciałaby umieć opowiadać historie, ale ciągle szuka odpowiedniego języka. Trochę obawia się przyszłości, ale działa, byle nie tkwić w marazmie. Jest niepoprawnym zbieraczem staroci, których nie mam gdzie później postawić. Lubi jeździć sama pociągami, ale kolej transsyberyjska na razie poza jej zasięgiem finansowym.
-
Julia Kieloch
Tegoroczna maturzystka, a co za tym idzie zagorzała przeciwniczka obowiązkowej matematyki. Wie, że przyszłości nie chciałaby wiązać z etatem, ale nie wie jeszcze do końca z czym chciałaby ją związać. Fanka Haneke i Tarantino, niespójna dokładnie w takim stopniu, jak jej gusta filmowe. Nie wie, dlaczego pisze o sobie w trzeciej osobie. Podczas wybierania kierunku studiów, okazało się, że interesuje się wieloma rzeczami, których niestety nie da się studiować jednocześnie. Główną osią jej zainteresowań jest film i dziedziny okołofilmowe: sztuka operatorska, montaż, fotografia.
-
Celina Przydróżna
Uwielbia efekciarskie superprodukcje i inteligentne kino. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Jest fanką „Gwiezdnych wojen”, komiksów, seriali oraz kotów.
-
Jędrzej Sławnikowski
Tegoroczny maturzysta. Od półtora roku współpracuje z kinem Muza w ramach programu Młodzi Ambasadorzy. Bliżej mu do wielkich autorów kina europejskiego niż do amerykańskiego przemysłu filmowego. Najwyżej ceni sobie twórczość Tarkowskiego, Bergmana, Tarra, Felliniego oraz Angelopoulosa. Interesuje się również literaturą, muzyką i historią.
JURY DZIECIĘCE / FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
-
Tymoteusz Korzeniowski
Jest optymistą dobrze nastawionym do życia. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie tematyką dotyczącą filmów: w wieku 3 lat był najwierniejszym fanem Buzza Astrala na świecie. Gdy trochę podrósł, lubił oglądać filmiki z planów zdjęciowych, sam wykonywał rekwizyty i elementy scenografii, drewniane modele broni i oczywiście oglądał filmy. Najbardziej interesuje go fantasy i kino akcji, a w szczególności wszystko, co jest związane z sagą Star Wars. Jego drugą wielką pasją jest stolarstwo.
-
Natalia Michnik
Uwielbia czytać książki – szczególnie fantasy i oglądać filmy, zwłaszcza te, które skłaniają do refleksji i mają głębszy przekaz. W wolnych chwilach chętnie gra w gry planszowe i tworzy filmy metodą poklatkową. Lubi również spędzać czas aktywnie, chodząc po górach.
-
Antonina Tłok
Ma 12 lat i chodzi do szóstej klasy. Jej pasją są książki, najbardziej fantasy. Czytając, często zapomina o realnym świecie. Harcerstwo to jej hobby, lubi działać w grupie, spotykać się z przyjaciółmi. Jej zainteresowania filmowe to fantasy, ale i dramat wojenny.
JURY DZIECIĘCE / FILMY PEŁNOMETRAŻOWE
-
Sonia Borkowska
Uczy się w Poznaniu i jest w piątej klasie. Jej ulubionymi przedmiotami są historia i w-f. Bardzo lubi sport. Na co dzień trenuje judo. Jej ulubionymi książkami są „Harry Potter” i „Spirit Animals”. Ciągle szuka swojego ulubionego filmu. Może uda jej się go znaleźć na tym festiwalu.
-
Gabriela Budziak
Uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie. Jej świat wypełniony jest wieloma aktywnościami, m.in. muzyką, sztukami samoobrony, filmem. Współtworzy koło teatralno-filmowe. Jest wielbicielką „Harry'ego Pottera” i „Gwiezdnych wojen”.
-
Magdalena Kostrzak
Ma 12 lat i uczęszcza do Zespołu Szkół w Lotyniu. Uczy się też w szkole muzycznej. Jej pasją jest grą na flecie poprzecznym i fortepianie oraz śpiew. Interesuje się kulturą Dalekiego Wschodu. W wolnych chwilach lubi poczytać lub obejrzeć ciekawy film. Jedną z jej ulubionych serii jest „Harry Potter”.
-
Frania Szczęsna
Najbardziej lubi filmy fantastyczne i horrory. Dużo czasu spędza na rysowaniu. Chętnie także jeździ na rowerze, rolkach i nartach. Jest miłośniczką zwierząt – w domu ma psa, kota i królika. Jest uzdolniona językowo – uczy się j. angielskiego, j. niemieckiego i j. francuskiego. Chciałaby kiedyś pracować jako prawniczka.
-
Zuzanna Łazar
Uczennica szóstej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej w Szczecinku. Wesoła, wrażliwa, ciekawa świata. Jej pasją jest film i animacja. Należy do szkolnego Zespołu „Akcja Animacja”. Jest miłośniczką koni i górskich wędrówek. Trenuje koszykówkę jako zawodniczka GKS Grom Turowo. Udział w Festiwalu Ale Kino! w roli jurora to dla niej wymarzona przygoda.
JURY NAUCZYCIELI
-
Małgorzata Lipińska
Dyplomowana nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Jakubowie oraz dyrektor szkoły językowej w Mińsku Mazowieckim. Doświadczony nauczyciel w pracy z dziećmi i młodzieżą, rozpoznający ich zainteresowania i oczekiwania. Dostrzegając, jak bardzo uczniowie są zainteresowani sztuką filmową, docenia każdą możliwość kontaktu z nią. Zagrała epizodyczną rolę w filmie dokumentalnym, stąd dobrze wie, jak wiele pracy należy włożyć tworząc dobrą rolę filmową. Jej marzeniem jest stworzenie z młodzieżą krótkometrażowego filmu w języku angielskim. Jest miłośniczką kina, jazdy na rowerze i wszelkiej aktywności fizycznej.
-
Jacek Porzycki
Nauczyciel języka polskiego w SP nr 53 w Krakowie oraz wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej im. W. J. Hasa w Krakowie. Współorganizator KSF Youth Camera – Przeglądu Filmów Młodzieżowych i Dziecięcych w Krakowie. Ukończył kurs „Wideo uczestniczące” w Reading w Anglii, w ramach projektu „Mobilność Kadry Audiowizualnej”. Jest członkiem Stowarzyszenia „Pracownia Filmowa Cotopaxi” w Warszawie. Współpracował z Telewizją Polską. Interesuje się aksjologicznym potencjałem kina w dydaktyce, współczesną dramaturgią i zastosowaniem nowych środków wyrazu, form i metod w szeroko pojętej przestrzeni audiowizualności.
-
Anna Równy
Nauczycielka i konsultantka Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, koordynatorka merytoryczna Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, doktorantka w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, trenerka edukacji filmowej PISF, trenerka edukacji medialnej, liderka Filmoteki Szkolnej, wiceprzewodnicząca Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, członkini grupy SUPERBELFRZY RP, autorka scenariuszy metodycznych i publikacji o tematyce filmoznawczej i nowomedialnej, współautorka podręcznika do języka polskiego „Ponad słowami”.
JURY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH
-
Bolesław Drochomirecki
Z wykształcenia matematyk. Od początku lat 70. związany z kulturą opolską. Przez ponad 20 lat kierował działem organizacji imprez w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tam też 16 lat temu reaktywował działalność kina Studio. Od 12 lat jest współorganizatorem Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” w Opolu. Od 2011 roku koordynuje Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Opolu oraz Opolskie Nowe Horyzonty. Jako członek Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych jest odpowiedzialny za edukację filmową. Aby wyświetlać filmy premierowe w miastach Opolszczyzny, powołał do życia cyfrowe Opolskie Kino Objazdowe.
-
Jolanta Myszka
Od ponad dwudziestu lat pracuje w branży filmowo-kinowej. Od 2003 roku współprowadzi kino Rialto w Poznaniu. Jest współtwórczynią i koordynatorką programu edukacyjnego Wielkopolska Edukacja Medialna, realizowanego w kinach i szkołach na terenie Wielkopolski (od 2006 roku). Ukończyła szkolenie organizowane przez International Art Cinema Confederation (CICAE) ,,ARTCINEMA = ACTION+ MANAGEMENT" Wenecja 2OO7. Była członkiem jury CICAE Off Prize podczas Circuito Off Venice International Short Film Festival 2007. Otrzymała nagrodę SKSiL „Kiniarz roku” w 2016.
-
Agnieszka Piotrowska-Prażuch
Zastępca kierownika kina studyjnego Amok w Gliwicach. Zainicjowała i realizuje wiele projektów z zakresu szeroko rozumianej edukacji filmowej, m.in. Przedszkolną Akademię Filmową i Dziecięcy Salonik Filmowy. Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w Dziedzinie Kultury w kategorii upowszechnianie i ochrona kultury oraz Nagrodę Słoneczniki 2016 – za najlepszą inicjatywę dla dzieci na Śląsku i Zagłębiu. Współtworzy sukces kina Amok, które w 2013 roku otrzymało Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla Najlepszego Kina w Polsce, a w 2017 roku dla Najlepszej Edukacji Filmowej w Polsce.