Alemania

Alemania

od 16 lat
Argentyna, Niemcy
2023
87’

hiszpański z polskimi i angielskimi napisami

Seanse
27.11 19:30 Multikino sala 4
29.11 17:00 Multikino sala 1

16-letnia Lola otrzymuje możliwość spędzenia semestru nauki w Niemczech. Jej rodzice, skupieni przede wszystkim na zmagającej się z chorobą psychiczną starszej córce, nie wyrażają jednak zgody. Dziewczyna nie daje za wygraną, widząc w wyjeździe szansę na zdobycie upragnionej wolności i nowych doświadczeń.

KONKURS

María Zanetti

María Zanetti jest scenarzystką i reżyserką filmową, która współpracowała z wieloma uznanymi twórcami. Zajmowała się również tworzeniem teledysków oraz reklam. Jej film Alemania na etapie projektu brał udział w europejsko-latynoamerykańskim forum festiwalu filmowego w San Sebastian oraz wygrał nagrodę Artekino.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy młodej reżyserki argentyńskiej jest historią o dojrzewaniu dziewczyny, która marzy o nauce w Niemczech. Film spełnia wymogi realizmu filmowego, nie ograniczając się jednak do kwestii społecznych. Jednocześnie bowiem buduje portret emocjonalno-psychologiczny i egzystencjalny rodziny, w oparciu o przedstawicielki trzech pokoleń kobiet. Najważniejsza jest najmłodsza, główna bohaterka o niesamowicie ekspresyjnej twarzy, z której można się dowiedzieć więcej niż z tysiąca słów. Choć może się wydawać, że jest to opowieść rozegrana na gruzowisku „najmniejszej komórki społecznej”, w rzeczywistości Alemania pokazuje, że z rodzinnego, często trudnego dziedzictwa, można czerpać także siłę i entuzjazm do życia. Niby proste kino, ale bogate w realia i prawdę ludzkich doświadczeń.

Jacek Nowakowski