Appalachia

Appalachia

od 16 lat
Appalachia Appalachia
Rumunia, Francja
2022
28’

francuski z polskimi i angielskimi napisami

Seanse
29.11 19:30 Ja, my, oni? Filmy krótkometrażowe Multikino sala 4

Kiedy Leo po raz pierwszy widzi Raisę, jego serce zaczyna bić mocniej. On – buntownik na motocyklu; ona – córka pastora w kulcie wykorzystującym węże do swoich rytuałów. Opowieść niczym z Szekspira, tylko że w wersji niemal całkowicie pozbawionej słów: za to zanurzona w żywych neonowych kolorach i rytmicznym brzmieniu rumuńskiego disco.

KONKURS

Roxana Stroe

Studiowała reżyserię w Bukareszcie. Jej krótkie metraże pokazywano na międzynarodowych festiwalach. Rozpoznawalność przyniósł jej film Noc w Tokoriki, doceniony w Berlinie oraz nagrodzony przez Jury Młodych na Ale Kino! Charakterystycznymi cechami jej twórczości jest minimalistyczne wykorzystywanie dialogów oraz maksymalistyczne podejście do muzyki.

Filmoznawca poleca

W filmie Appalachia ceniona autorka krótkich metraży, Roxana Stroe opowiada archetypiczną historię o miłości. Rumuńska prowincja, religijne rytuały oraz uniwersalne zachowania, pośród których siła uczucia jest mocą nadrzędną i ostateczną. Byłby to może i banał, gdyby wzorzec ten nie został ubrany w nietypową, a ulubioną przez reżyserkę formę: niemal bez słów, z dominującą rolą muzyki i spowolnionymi ujęciami. Wszystko to powoduje hipnotyczny wpływ na widza, wyrwanego z przeciętnej codzienności.

Jacek Nowakowski