Ha’Mishlahat

Delegacja

od 16 lat
Polska, Izrael, Niemcy
2023
101’

hebrajski z polskimi i angielskimi napisami

Seanse
26.11 18:30 Multikino sala 1
02.12 19:00 Multikino sala 2

Bycie nastolatkiem jest trudne. Bycie nastolatkiem z Izraela jest jeszcze trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne, o czym jesteś w stanie myśleć, zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok ciebie. Bohaterami Delegacji jest troje przyjaciół: Nitzan, Frisch i Ido, którzy właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o wielkiej przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

KONKURS

Asaf Saban

Scenarzysta i reżyser filmowy. Urodził się w 1979 roku w Izraelu. Żyje i pracuje w Tel Awiwie. Uczestnik i laureat wielu międzynarodowych festiwali filmowych. W ostatnich latach współpracował z wieloma uznanymi izraelskimi twórcami i artystami przy projektach audiowizualnych, które były prezentowane w największych muzeach świata, takich jak Tate Modern w Londynie czy Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.

Filmoznawca poleca

Trzeci film pełnometrażowy izraelskiego reżysera, który w swoich utworach porusza uniwersalny problem poszukiwania tożsamości. W tym przypadku dotyczy on izraelskich nastolatków, którzy na wycieczce do Polski śladami Zagłady (Majdanek, Auschwitz) konfrontują się zarówno ze swoją historią i dziedzictwem, jak i osobistymi problemami dojrzewania i znajdowania miejsca w świecie. Choć Delegacja może być postrzegana w kontekście kina szkolnego (co naturalne i lubiane przez widza) i zarazem edukacyjnego (raczej odrzucanego przez młodą publiczność), zasługą Sabana jest to, że porusza się pośród tych konwencji swobodnie i bezpretensjonalnie, znajdując równowagę między opowiadaniem o przeszłości i współczesności. Druga wartość filmu to cenne obserwacje obyczajowe i kulturowe na temat relacji pomiędzy Polakami a Izraelczykami, dalekie od koturnowości wielu wcześniejszych obrazów na ten temat. Warto dać temu niestereotypowo opowiedzianemu filmowi szansę!

Jacek Nowakowski