Honey chciałaby dołączyć do szkolnego zespołu muzycznego, którego częścią jest Liam, jej crush. Przypadkowo odkrywa, że – wbrew opowieściom matki – jej dziadek żyje, a do tego przez całe życie był muzykiem. Wkrótce między nimi zrodzi się relacja dodająca dziewczynie odwagi w dążeniu do realizacji swoich marzeń.
Filmoznawca poleca
Kolejny film w dorobku doświadczonej duńskiej reżyserki, debiutującej w przemyśle filmowym fabułą Cud w 2000 roku, znanej naszej festiwalowej publiczności z Fighter: kochaj i walcz (2007), a na świecie z postapokaliptycznego serialu Netfliksa The Rain (2018-2020). Arthy często sięga po tematykę dziecięco-młodzieżową, posługując się różnymi gatunkami. W Honey daje przykład esencjonalnego kina obyczajowego dla młodego widza, które jest specjalnością kinematografii skandynawskich, pod tym względem nie mających sobie równych na świecie. W nowym filmie reżyserki mamy najlepsze składowe tego zjawiska i stylu zarazem: wyrazistą bohaterkę, relacje z rówieśnikami w szkole i poza nią, międzypokoleniowy, trudny dialog, częste w tym kinie odwrócenie ról dziecko-dorosły, rolę sztuki, która jest łącznikiem między postaciami, jasno określoną sytuacją społeczną postaci. Niby schemat, ale Arthy zrobiła film tak pewną ręką, płynną narracją, do tego z pozytywnym przesłaniem, że widz ma poczucie, iż wszystko kończy się zdecydowanie za szybko.
Jacek Nowakowski
- film w języku duńskim z angielskimi i polskimi napisami
- wiek: 13+
- polska premiera
Spotkanie wokół filmu
Po seansie 24.11 odbędzie się spotkanie i rozmowa z gośćmi: Vilhelm David Hakesberg (aktor), Maria Stevnbak Westergren (producentka), Mette Eike (scenarzystka).
Honey
Podsumowanie:
Sugerowany wiek: 13+
Czas trwania: 96'
Pełna obsada i twórcy
reżyseria
Natasha Arthy