El Sueño de Emma

Marzenie Emmy

od 15 lat
Argentyna
2023
90’

hiszpański, z polskimi napisami

Seanse
30.11 19:30 Multikino sala 1
01.12 19:30 Multikino sala 1

Emma mieszka z ojcem w położonym na rzece domu, w Delta del Tigre. W szkole przygotowuje się do wystawienia sztuki Szekspira, a jej marzeniem jest wyprawa do Londynu. Kiedy pojawia się taka możliwość, razem z ojcem będą musieli zredefiniować, czym jest ich miłość i bliskość.

KONKURS

Germán Vilche

Doświadczenie zawodowe zdobywał na planach seriali telewizyjnych, dokumentów, reklam, teledysków i filmów pełnometrażowych, przede wszystkim w roli autora zdjęć. Jego pasja do opowiadania historii idzie w parze z pasją do natury. Jego krótki film Fugitiva został sfilmowany w Patagonii, a dwa kolejne w Delta del Tigre, czyli tam, gdzie rozgrywa się też akcja Marzenia Emmy.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy dotychczasowego operatora filmowego, wpisujący się w sukcesy najnowszego kina argentyńskiego, kontynuującego formę mistrzów – Pabla Trapero, Lucrecii Martel czy Lisandra Alonso. Film Vilche nadal korzysta z surowego naturalizmu i do pewnego stopnia minimalizmu środków, ale w odróżnieniu od poprzedników wprowadza więcej codzienności do swojej fabuły. W ten sposób scenografia akcentująca peryferyczność miejsca akcji czy podkreślanie roli natury otaczającej bohaterów musza ustąpić nastoletniej pasji do Szekspira i problemom młodości. Zresztą akcentowanie roli sztuki w życiu młodych bohaterów, które do jakiegoś stopnia naśladuje losy tych z Romea i Julli, pokazuje, że kino argentyńskie w najlepszym wydaniu nie  musi zamykać się w samotnej wieży zbudowanej z artyzmu, które zadowolone z siebie nie czeka na widza. Marzenie Emmy reprezentuje inny nurt tej kinematografii, raczej spod znaku twórczości Sebastiána Borenszteina (Chińczyk na wynos, 2011) czy Gastóna Duprata i Mariano Cohna (Honorowy obywatel, 2016), które wprowadzają do tego świata element ludyczny, a nawet dydaktyczny.

Jacek Nowakowski