Rinoceronte

Nosorożec

od 14 lat
Argentyna, Włochy
2022
85’

hiszpański, z polskimi napisami

Seanse
27.11 17:00 Multikino sala 1
02.12 17:00 Multikino sala 1

Damián, zaniedbany przez swoją rodzinę 11-latek, trafia do domu dziecka. W nowym miejscu jego towarzyszem staje się Leandro: pracownik socjalny, którego biografia bardzo przypomina tę chłopca. Z jego pomocą bohater będzie musiał zaakceptować, że w jego życiu kończy się pewien etap, a także nauczyć się radzenia sobie z ogarniającą go złością.

KONKURS

Arturo Castro Godoy

Absolwent szkoły filmowej w Santa Fe. Studiował również literaturę. Wyreżyserował trzy pełnometrażowe filmy fabularne, do których napisał także scenariusze: El silencio (2016), Aire (2018) oraz prezentowany na Ale Kino! Nosorożec. Jest żonaty od 15 lat i ma dwóch synów: 15-letniego Tomása i 8-letniego Felipe.

Filmoznawca poleca

Czwarty pełny metraż argentyńskiego filmowca (trzy fabuły i jeden dokument). W tym przypadku fikcyjna historia wchodzącego dopiero w dorosłe, a już naznaczone przemocą i samotnością życie 11-latka jest skrajnie poruszającą, choć subtelną i mówiącą o empatii opowieścią inicjacyjną. Godoy przełamuje naturalny realizm i psychologizm tematu filmu poetyckimi środkami, ale nie gubi przy tym najważniejszego: portretu młodego człowieka, który stoi na rozdrożu. Wykorzystując najprostszy atrybut, jakim jest ludzka twarz, którą można wyrazić niemal wszystko, znajduje równowagę między społecznym kontekstem a indywidualną ekspresją bohatera. Tytuł filmu to oczywiste odwołanie do sztuki Eugène’a Ionesco z 1959 roku o tym samym tytule, mówiącej w metaforyczny sposób o międzyludzkich formach zniewolenia. Godoy, wychodząc od podobnego aforyzmu: „Można mieć skórę nosorożca, lecz serce człowieka”, wyciąga jednak nieco inne wnioski. Odkrycie różnicy pomiędzy obydwoma utworami należy rzecz jasna do widza.

Jacek Nowakowski