Sweet As

Sweet As

od 14 lat

Podczas obozu fotograficznego dzieje się naprawdę wiele: 15-letnia Murra poznaje nowych przyjaciół, przeżywa pierwsze miłosne rozczarowanie, a także odkrywa w sobie pasję do fotografowania, dzięki której znajduje odwagę do wyrażania siebie oraz zyskuje nową perspektywę widzenia własnej tożsamości.

po seansie 2 grudnia odbędzie się wydarzenie specjalne - panel dyskusyjny współorganizowany z Fundacją Varia Posnania!
W dyskusji wezmą udział: dr Zuzanna Kruk-Buchowska oraz prof. dr. hab. Andrzej Florkowski. Moderacją spotkania zajmie się Kacper Kaźmierczak z z Fundacji Varia Posnania.

Dr Zuzanna Kruk-Buchowska jest adiunktką w Pracowni Literatury Kanadyjskiej na Wydziale Anglistyki UAM. W swojej pracy badawczej zajmuje się kulturą społeczności tubylczych w USA i Australii, a szczególnie kwestiami suwerenności żywnościowej i edukacji uniwersyteckiej w kontekście prawa do samostanowienia i współpracy transnarodowej.

Prof. dr. hab. Andrzej Florkowski - historyk sztuki, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, koordynator ds. Studia Filmowego UAP. Kierownik polsko-greckiej części Projektu SETSE – Culture 2000 (2008-2010), członek Board of European League of Institution of Arts – Amsterdam (2016-2018). Inicjator i współorganizator Poznań Photo Diploma Award (od 2011 – 2019). Promotor twórczości młodych artystów fotografii.

Varia Posnania to kilkadziesiąt osób, którym Poznań jest bliski. Wywodzimy się ze środowisk szkolnych, akademickich i aktywistycznych, mamy różne poglądy, cele i spojrzenia na świat. Łączy nas jednak przekonanie, że pasywna postawa wobec rzeczywistości nie prowadzi do niczego dobrego. Jako jednostki od lat działamy na płaszczyznach samorządów uczniowskich, parlamentów studenckich, środowisk protestu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Postanowiliśmy spotkać się w połowie drogi i obrać wspólny kierunek – Poznań, w którym edukacja to przyjazny i partycypacyjny proces, równość możliwości i standardów to uniwersalna wartość, a wolność większości nie ogranicza praw mniejszości.

 

Nauczycielko, nauczycielu, bilety dla swojej grupy możesz zarezerwować tutaj: FORMULARZ REZERWACJI

KONKURS

Jub Clerc

Jub Clerc należy do ludów Jawuru oraz Nyul Nyul i pochodzi z Kimberley w stanie Waszyngton. Pracowała wiele lat w teatrze zanim zajęła się filmem i telewizją. Napisała i wyreżyserowała filmy krótkometrażowe, dokumentalne i seriale telewizyjne. Jub uznaje doświadczenie Photo Safari jako inspirację dla jej życiowej podróży jako filmowca, stąd też temat jej debiutu pełnometrażowego.

Trailer

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy reżyserki reprezentującej społeczność rdzennych mieszkańców Australii. Historia przyspieszonej lekcji odnajdywania tożsamości przy pomocy sztuki przez nastoletnią bohaterkę ma autobiograficzne tło, które uwidacznia się w czułym podejściu do tematu. Foto-safari dla młodzieży z trudnych rodzin okazuje się nie tylko kulturowo-geograficzną lekcją, ale również odkryciem potęgi fotografii i szerzej: obrazu, który zmienia także tego, który go komponuje ze składników rzeczywistości. A jest nią „nieziemski” krajobraz i zamieszkujący go ludzie, którzy warci są ponownego odkrycia także przez swoich zagubionych potomków. Kino edukacyjne, o dojrzewaniu czy road cinema, tak bliskie kinematografii australijskiej to tylko niektóre tropy gatunkowe filmu, który poprzez prostą, realistyczną historię szuka uogólnienia na temat historii i kultury kraju-kontynentu. Tym razem to inna ekranowa Australia: nie mistyczna czy pełna szalonych postaci, lecz przyglądająca się uważnie maskom, które tworzą jej kulturowy wizerunek i zarazem skomplikowaną tożsamość.

Jacek Nowakowski