La Sirène

Syrena

od 16 lat
Francja, Niemcy, Luksemburg, Belgia
2023
100’

farsi z angielskimi i polskimi napisami

Seanse
27.11 19:30 Multikino sala 1
01.12 17:00 Multikino sala 1

Po uderzeniu irakijskiej rakiety Abadan pogrąża się w chaosie. 14-letni Omid musi odnaleźć swojego brata oraz drogę ucieczki z oblężonego miasta. Animowany film o dojrzewaniu w cieniu wojny i sile, jaką przynosi solidarność w sytuacjach kryzysowych.

KONKURS

Sepideh Farsi

Urodzona w Teheranie, Sepideh Farsi przeniosła się do Paryża, aby studiować matematykę, jednak szybko zajęła się kinem. Jej film dokumentalny Homi Sethna, Filmmaker wygrał wiele nagród, a kolejne dwa, Harat oraz Tehran Without Permission, miały premierę na festiwalu w Locarno. Syrena była filmem otwarcia sekcji Panorama na festiwalu w Berlinie.

Filmoznawca poleca

Pełnometrażowa animacja prawdopodobnie najważniejszej perskiej reżyserki, realizującej filmy od ćwierćwiecza, często w trudnych okolicznościach (w tym przypadku emigracyjnych). Od kiedy opuściła Teheran jako nastolatka, wciąż rejestruje kamerą życie swojej ojczyzny. Tym razem na przykładzie wojny iracko-irańskiej z 1980 roku przedstawia dramatyczną historię nastolatka, który – uwięziony w rodzinnym mieście – szuka bliskich i ocalenia. Autorka filmu operuje minimalistycznym stylem wizualnym, który w połączeniu z bardzo wyrazistą ścieżką dźwiękową pozwala odczuć grozę przedstawianych zdarzeń, ale także piękno świata i kultury, które rozpadają się pod ostrzałem i bombami. To przykład empatycznego spojrzenia na wojnę, które skupia się na cywilach różnych narodowości i religii, akcentując wspólnotę losu, trzymania się za wszelką cenę stałych z przeszłości, w której tożsamość pomagała spokojnie istnieć. Kino bardzo uniwersalne, dające się czytać we współczesnych kontekstach konfliktów i napaści zbrojnych.

Jacek Nowakowski