Hat hét

Sześć tygodni

od 16 lat
Węgry
2022
95’

węgierski z polskimi i angielskimi napisami

Seanse
29.11 19:30 Multikino sala 1
01.12 19:30 Multikino sala 4

Zsófi, zbuntowana nastolatka, zachodzi w ciążę i ku niezadowoleniu swojej matki postanawia oddać swoje nowo narodzone dziecko do adopcji. Wkrótce jednak dziewczyna zaczyna mierzyć się z wątpliwościami co do słuszności tej decyzji.

KONKURS

Noémi Veronika Szakonyi

Noémi Veronika Szakonyi reżyserką filmową i producentką. Studiowała stosunki międzynarodowe na Węgrzech i w Niemczech. Swoją edukację filmową rozpoczęła od stypendium w pekińskiej szkole filmowej. Obecnie prowadzi firmę Match Frame Productions i skupia się na dokumentach i krótkich filmach dotyczących ważnych kwestii społecznych.

Filmoznawca poleca

Debiut pełnometrażowy młodej artystki, która zajmuje się także tworzeniem i produkowaniem dokumentów. Także w Sześciu tygodniach próbuje opisać trudną rzeczywistość współczesnych Węgier na przykładzie losów nastoletniej przyszłej matki, gdzie portret bohaterki jest także opisem życia społecznego w tym kraju. Zarazem film Szakonyi pokazuje, że nie istnieje w ahistorycznej próżni i koresponduje z arcydziełem kina znad Balatonu – Adopcją (1975) Marty Mészaros, czerpiąc zarówno z doświadczeń wczesnego feminizmu, realizmu społeczno-obyczajowego jak i krytycznego realizmu kina, które umiało się oprzeć opresyjnemu państwu komunistycznemu. Coraz mniejsza ilość udanych filmów węgierskich, które nie robią już wrażenia na świecie, świadczy o dużej zapaści artystycznej i ideowej tej kinematografii; tym bardziej należy się cieszyć z takich perełek, jak Sześć tygodni.

Jacek Nowakowski