AKTUALNOŚCI

Edufilmoterapia – zapraszamy na webinar dla nauczycieli_ek

Ale Kino! we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprasza na webinar Edufilmoterapia, czyli o rozwijaniu kompetencji emocjonalnych dzieci w edukacji, który poprowadzi Anna Równy.

Grupa dorosłych osób siedzi na sali szkoleniowej, przed nimi dwie trenerki /prowadzące

Co?

EDUFILMOTERAPIA to autorska nazwa określająca działania edukacji filmowej, inspirowanej filmoterapią. Praca nauczyciela i wychowawcy często wymaga kompetencji wykraczających poza dydaktykę, odwołując nas do wiedzy z dziedziny psychologii i pedagogiki. Film jako przekaz audiowizualny daje szeroki potencjał działań nie tylko dydaktycznych, ale również wzmacniających kompetencje emocjonalne dzieci. Wielość zmysłów, które reagują na odbiór filmu, poszerza efektywność działań nauczyciela i wychowawcy, pozwalając na rozwijanie empatii dzieci, umiejętności nazywania emocji oraz budowania stabilności emocjonalnej. Warsztat nie tylko będzie rozwijał wiedzę teoretyczną, przydatną do podjęcia opisywanych działań w przedszkolu i w szkole, ale również przybliży uczestni(cz)kom przykłady zastosowania określonych zasobów audiowizualnych. Zostaną również zaprezentowana narzędzia i metody do pracy z filmem z najmłodszymi dziećmi, które pozwolą realizować cele edufilmoterapii, dając wsparcie w działaniach wychowawczych i sytuacji funkcjonowania uczniów po i w czasie pandemii.

Dla kogo?

Zachęcamy do udziału zwłaszcza: nauczyciel(k)i wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, pedagogów i pedagożki, psychologów i psycholożki, opiekunów_ki świetlic i bibliotekarzy_rki.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Dlaczego warto?

Dzięki szkoleniu poznasz:

  • kompetencje emocjonalne dzieci, które można doskonalić poprzez działania związane z edukacją filmową;
  • metody pracy w zakresie edufilmoterapii;
  • narzędzia i zasoby przydatne w edufilmoterapii dzieci
  • oraz nauczysz się zaprojektować i zrealizować działania związane z rozwijaniem kompetencji emocjonalnych dzieci w edukacji filmowej.

Gdzie i kiedy?

Webinar odbędzie się 15 września w godz. 16:00–18:15.

Zapisy

Zapisy na platformie internetowej ODN od 23 sierpnia (kliknij, by się zapisać).

Prowadząca

Anna Równy – absolwentka studiów doktoranckich w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, certyfikowana trenerka edukacji filmowej i medialnej. W latach 2016-2022 nauczyciel konsultant Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. edukacji humanistycznej, medialnej i filmowej. W latach 2016-2019 wiceprzewodnicząca Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Członkini Komisji Eksperckiej Sieci Kin Studyjnych oraz grupy SUPERBELFRZY RP. Autorka scenariuszy metodycznych i publikacji o tematyce filmoznawczej, współautorka podręczników do języka polskiego „Ponad słowami”. Absolwentka filologii polskiej i studiów podyplomowych: Wiedza o kulturze, Dziennikarstwo internetowe, Edukacja filmowa, Dziennikarstwo filmowe, Etyka i filozofia. Współpracuje jako ekspert z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino!, dystrybutorami i twórcami, oraz z instytucjami odpowiadającymi za kształt edukacji filmowej w Polsce. Laureatka Nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza na 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2015 roku. W roku 2021 otrzymała certyfikowany tytuł Mistrza Pedagogii nadawany przez Ruch Innowacyjny w Edukacji.