Nagrody

Pierwsze Platynowe Koziołki przyznane!

Ogłaszamy laureatów pierwszych tegorocznych Platynowych Koziołków, nagrody promującej ideę wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

 

statuetka Platynowych Kozioków

Platynowe Koziołki wprowadziliśmy w 2002 roku, aby zwrócić uwagę na najważniejsze osoby i zjawiska w kinematografii dziecięcej. Nagroda ta pełni szczególną rolę w promowaniu idei wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym.

Po raz pierwszy nagrodę przyznaliśmy Mari Kaniewskiej wybitnej polskiej reżyserce, scenarzystce, aktorce i pedagożce, twórczyni takich filmów, jak: „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Panienka z okienka” czy „Pierścień Księżnej Anny”. Wśród laureatek i laureatów Platynowych Koziołków znalazły i znaleźli się: Stanisław Jędryka, Witold Giersz, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka, Andrzej Wajda, Hanna Polak i Andrzej Celiński, Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR, projekt Polskiego Instytutu Filmowego – Filmoteka Szkolna oraz TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film „Magiczne drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki, Vaclav Vorlicek, Jiří Menzel, film „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz Co Hoedeman. Platynowymi Koziołkami nagradzane były również postaci z wybitnych seriali animowanych: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek. Nagroda wręczana jest co roku podczas trwania Ale Kino!

Pierwsze Platynowe Koziołki 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyznajemy firmie produkcyjnej Animoon.

Uzasadnienie werdyktu:

Za wybitny wkład we współczesną polską animację przeznaczoną dla dzieci oraz za bogactwo doskonale udokumentowanych konceptów następnych filmów z życzeniami, aby jak najwięcej z nich weszło na ekrany. A ponieważ mamy wrażenie, że Animoon wciąż jeszcze jest na dorobku, wyrażamy nadzieję, iż nasza skromna nagroda poszerzy listę czynników motywujących jego twórców do dalszego, znakomitego rozwoju. Natomiast w odpowiedzi na apel zawarty w tytule Waszego filmu przytulamy Was serdecznie!

Zdobyli już blisko 10 razy więcej nagród, niż mają lat, a istnieją dopiero od niecałej dekady. W tym roku wyróżniono ich m.in. wraz z partnerami koprodukującymi film „Nawet myszy idą do nieba” tytułem Producenta Roku przyznawanym na Cartoon Movie – prestiżowym forum koprodukcyjnym dla europejskich projektów pełnometrażowych filmów animowanych. A na polskie ekrany wprowadzili, także w tym roku, aż trzy pełnometrażowe animacje, których byli producentem bądź koproducentem. To nie lada wyczyn!

Zasadniczą część swojej twórczości poświęcają dzieciom. Realizują zarówno filmy autorskie, jak i kino o charakterze nieco bardziej komercyjnym czy rozrywkowym, seriale i filmy pełnometrażowe. W ich wydaniu jest to jednak zawsze kinematografia wysokich lotów, odznaczająca się ciekawymi i mądrymi opowieściami oraz oryginalnym konceptem plastycznym.

Fascynujące jest bogactwo pomysłów zawartych w prezentowanych przez nich projektach animacji. Może nie wszystkie z nich uda się zrealizować, ale tworzący studio doskonale wiedzą, że warto i trzeba mieć w zanadrzu wiele nieustannie i cierpliwie rozwijanych pomysłów, aby mógł z nich powstać przynajmniej jeden dobry film.