AKTUALNOŚCI

Poznajcie Międzynarodowe Jury Konkursu filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży

Przedstawiamy kolejny zespół jurorski – osoby, które przyznają nagrodę Złote Koziołki najlepszemu filmowi krótkometrażowemu.

W skład Międzynarodowego Jury Konkursu filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży wchodzą:

  • Britt Raes – belgijska reżyserka, ilustratorka i scenarzystka. Tworzy urocze postacie i mroczne historie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jej krótkometrażowe filmy – Catherine (2016) oraz Luce i skała (2022) zostały zaprezentowane na ponad 200 festiwalach i zdobyły ponad 80 nagród (m.in. Złote Koziołki na Ale Kino! dla drugiego z tych filmów). Obecnie pracuje nad serialem dla dzieci opartym na Luce oraz filmem krótkometrażowym dla dorosłych. Lubi (ciemną) czekoladę, przytulanie, szkicowanie zwierząt w zoo oraz metodę komunikacji Porozumienie Bez Przemocy. Podczas podróży zbiera kamienie, którym domalowuje oczy. Gdyby miała się kiedyś odrodzić, wróciłaby jako kot o imieniu Puszek.
  • Monica Koshka-Stein – pochodzi z Australii. Od 1993 roku mieszka w Berlinie. W 1998 roku zaczęła pracować przy festiwalu filmów krótkometrażowych interfilm. W 2011 roku została dyrektorką artystyczną festiwalu KUKI. Prowadzi warsztaty kuratorskie dla młodzieży, wygłasza wykłady i przygotowuje programy filmowe dla młodej widowni. W 2021 roku dołączyła do komitetu selekcyjnego sekcji Generation w ramach Berlinale. Założyła także platformę „Kurzfilm im Klassenraum”, popularyzującą wykorzystanie filmów krótkometrażowych do szkolnej edukacji. W krótkich formach najbardziej docenia pomysłowość i empatyczny potencjał.
  • Piotr Chmielewski – animacyjny samouk, który jedną nogą stoi w świecie animacji, a drugą w świecie edukacji. W swojej pracy stara się podejmować społecznie ważne tematy, dlatego oprócz filmów studyjnych tworzy animacje kampanijne oraz edukacyjne dla organizacji pozarządowych. Animacja Krab (2023), która jest jego reżyserskim debiutem, była wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i za granicą – również przez najmłodszą publiczność.

Zobacz także

Kino młodej widowni w nowym numerze pisma „Ekrany"
Aktualności

Kino młodej widowni w nowym numerze pisma „Ekrany"

Kino młodej widowni – od zawsze znajduje się w obszarze naszych zainteresowań. Teraz stało się tematem przewodnim najnowszego numeru czasopisma „Ekrany”, który powstał we współpracy z zespołem Ale Kino!. Cieszymy się!