Nagrody publiczności dla najlepszego filmu dla dzieci i dla młodzieży przyznane!
Które filmy podobały się Wam, naszemu najważniejszemu składowi jurorskiemu, najbardziej?
Sprawdźcie 🙂
Kolejny dzień Festiwalu już za nami. Tym razem, poza dobrym kinem, relacjonujemy również wydarzenie Ale Kino Pro!
W środę Festiwal Ale Kino! zawitał do Kina Muza, gdzie grupy szkolne mogły zobaczyć na wielkim ekranie „Pozdrowienia z Marsa” w reżyserii Sarah Winkenstette, z młodym aktorem Theo Kretschmerem w roli głównej.
Ta niemiecka produkcja, przeniosła widzki i widzów do świata 10-letniego Toma, dla którego dotyk, hałas, kolor czerwony i niespodziewane zmiany planów nie należą do rzeczy przyjemnych. Film, podkreślając siłę przyjaźni i odwagi, nie tylko bawił, ale również skłaniał do refleksji, idealnie wpisując się w program dla młodszych widzów.
Środowy repertuar wzbogaciły także dwa pokazy z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Przed południem młodsi widzowie oglądali filmową adaptację książki Wydawnictwa Zakamarki „Rodzina Obrabków i sprawy Gliny”, a po południu przeżywali emocje podczas projekcji polskiej animacji „Smok Diplodok”.
Po godzinie 14:00, w ramach Ale Kino! Pro, w Scenie Wspólnej, odbyło się forum pitchingowe „Nowe polskie filmy na horyzoncie”, podczas którego zaprezentowano cztery projekty filmowe na różnych etapach produkcji. Twórcy, oprócz przedstawienia swoich wizji, zaangażowali się w kreatywne działania warsztatowo-koncepcyjne. Koncentrowali się na myśleniu projektowym i analizie potrzeb przyszłego odbiorcy. To była wyjątkowa okazja dla branży, by wspólnie rozwijać sztukę tworzenia kina dla młodego widza.
Równolegle w Centrum Kultury Zamek trwały warsztaty „Poklatkowo – edukacja artystyczna poprzez film”. Uczestnicy, korzystając z technik animacji, tworzyli swoje historie i wymieniali się spostrzeżeniami o różnych perspektywach w sztuce filmowej, podkreślając przy tym aspekt edukacji artystycznej.
O godzinie 17:00 w Multikino Poznań 51, odbyły się równolegle dwa seanse, ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi. Na pokazie „Kiedy przegraliśmy z Niemcami” obecny był autor i reżyser Guido van Driel, który podczas rozmowy z publicznością opowiedział o procesie powstawania filmu. Z kolei podczas pokazu zestawu filmów krótkometrażowych „O zdradzie” na sali na pytania widzek i widzów odpowiadała Aline Quertain – reżyserka filmu „Dzika opowieść”.
Dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności cieszyło się wieczorne wydarzenie specjalne, zorganizowane przez Ale Kino!, wraz z Lokum Stonewall. Przestrzeń w Lokum wypełniła się po brzegi podczas pokazu „Queer Shorts”. Zestaw filmów krótkometrażowych, zawierający m.in. polskie premiery filmów „Lolo”, „Pocałunek na pożegnanie” i „Zasady gry” wywołał żywe reakcje publiczności, a atmosfera rozmów i refleksji po seansie była inspirująca.
W tym samym czasie, w Multikino Poznań 51, w ramach seansu zestawu filmów krótkometrażowych „Przemówić własnym głosem”, widzki i widzowie zobaczyli dwie polskie premiery „Witaj, nieznajomy” i „Jeśli popłynę” oraz światową premierę filmu „Koniec lata”.
Po każdej projekcji odbyło się spotkanie i rozmowa z twórcami. Na sali obecna była Nawojka Wierzbowska – reżyserka filmu „Jak być kochanym?” oraz reżyser „Końca lata” – Klas Haggren wraz z aktorem i producentem filmu – Filipem Slotte. Rozmowy i pytania od publiczności po seansie pozwoliły spojrzeć na filmy z ciekawej perspektywy ich twórców.
Mamy nadzieję, że dobrze bawicie się podczas Festiwalu oraz korzystacie z okazji do wymiany doświadczeń, w ramach Ale Kino! Pro. Przypominamy, że wciąż czekamy na Wasze spostrzeżenia i opinie o Festiwalu! Zachęcamy do podzielenia się nimi w anonimowej ankiecie. Jej wypełnienie zajmuje kilka minut, a w ramach podziękowania mamy dla Was 20% rabatu na wydarzenia odbywające się w Scenie Wspólnej.
Które filmy podobały się Wam, naszemu najważniejszemu składowi jurorskiemu, najbardziej?
Sprawdźcie 🙂
Chcemy, aby nasz Festiwal był coraz lepszy, a uczestniczenie w nim było dla Was ciekawe, przyjemne i bezpieczne.
42. edycja Festiwalu Ale Kino! już za nami! Wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wspaniała publiczność oraz nasi partnerzy!