Nagrody publiczności dla najlepszego filmu dla dzieci i dla młodzieży przyznane!
Które filmy podobały się Wam, naszemu najważniejszemu składowi jurorskiemu, najbardziej?
Sprawdźcie 🙂
Wzruszający „Pamiętnik ślimaka”, poruszające krótkie metraże i rozmowy na temat edukacji filmowej, w ramach Ale Kino! Pro.
Piąty dzień 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! był niczym filmowy kalejdoskop, który przyniósł wzruszenia i emocje oraz ważne rozmowy zarówno dla młodszej, jak i starszej publiczności. Tego dnia jurorzy oglądali przedostatnie konkursowe propozycje, przygotowując się do sobotnich werdyktów, które wyłonią laureatów nagród dla najlepszych filmów.
Od rana w Multikinie 51 dzieci mogły przenieść się do świata przygód podczas seansów „Fantastyczny Angelo” i „Kotek Psotek szuka misia” oraz relacji rówieśniczych, o których opowiada „Lars jest LOL”. Wyjątkowym punktem porannego programu był zestaw krótkich metraży zatytułowany „Zaskakujące sojusze”, który zaprezentowano z audiodeskrypcją, dbając o dostępność dla każdego widza.
Dla nieco starszej widowni nie zabrakło poruszających historii. Filmy „Young Hearts”, który zdobył serca publiczności na Berlinale, oraz „Zlatanka i ukochany wujek” w reżyserii Christiana Lo, wypełniły sale kinowe. Po drugiej projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem, któremu widzki i widzowie chętnie zadawali pytania.
Christian Lo, będący także gościem Ale Kino! Pro, poprowadzi dzisiaj inspirujący masterclass „Dlaczego historie dla młodych ludzi są najwspanialszymi opowieściami?” dzieląc się swoim doświadczeniem z branżą filmową.
Wieczorne pokazy dostarczyły widzom prawdziwego przekroju emocji. Wyczekiwany, nowy film Adama Elliota „Pamiętnik ślimaka”, zabrał publiczność w refleksyjną podróż przez ludzkie emocje i wspomnienia. Tymczasem w pozostałych salach kinowych wyświetlono takie tytuły jak „Toxic”, nagrodzony Złotym Lampartem na Locarno, oraz zestaw krótkich metraży „Blisko ciała”, które eksplorowały tematykę relacji międzyludzkich i cielesności.
Po ostatnim filmie z zestawu, ze zgromadzoną na sali publicznością, rozmawiał reżyser filmu „Stymulanty & Empatogeny” – Mateusz Pacewicz. Scenarzysta i reżyser, opowiedział o szczególnej roli tego krótkiego metrażu w swoim dotychczasowym dorobku.
W ramach Ale Kino! Pro, tego dnia w Scenie Wspólnej, odbywały się wydarzenia dedykowane profesjonalistom i edukatorom filmowym. Działania warsztatowo-metodyczne z zakresu edukacji filmowej, inspirowane były praktykami stowarzyszenia „Le Cinéma, cent ans de jeunesse”.
Panel dyskusyjny „Edukacja filmowa jako proces twórczy” z udziałem międzynarodowych gości, takich jak Ralitsa Assenova, Alejandro Bachmann i Paulina Ratajczak, zachęcał do dialogu o nowych kierunkach twórczych w edukacji filmowej. Ważnym punktem programu Ale Kino! Pro był także masterclass prowadzony przez Alaina Bergalę, „Pedagogika filmu – po pierwsze relacje”.
Piąty dzień Festiwalu Ale Kino!, po raz kolejny udowodnił, że kino młodego widza to nie tylko seanse, ale także przestrzeń do rozmów, refleksji i współpracy. Różnorodność programu – od animacji dla najmłodszych, przez filmy poruszające poważne tematy, aż po wydarzenie branżowe – pokazuje, że Poznań pod koniec listopada tętni kinem dla dzieci i młodzieży.
Jeżeli podoba Wam się na festiwalu, koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią w anonimowej ankiecie. Jej wypełnienie zajmuje kilka minut, a nam dostarczy cennych informacji, co możemy zrobić, aby przyszłoroczna edycja była jeszcze ciekawsza. W ramach podziękowania za wypełnienie ankiety, mamy dla Was 20% rabatu na wydarzenia odbywające się w Scenie Wspólnej.
Zachęcamy również do zakupu biletów na weekendowe seanse w ramach 42. Ale Kino! Multikino Poznań 51. To ostatnia szansa na spotkanie z kinem dla dzieci, młodych i dorosłych, które bawi, angażuje i sprzyja rozmowom na codzienne i bardziej złożone tematy. Bilety można kupić online na stronie Bilety24 oraz stacjonarnie w kasach kin. Bilety dla grup szkolnych można rezerwować poprzez Formularz rezerwacji. Do zobaczenia w kinie!
Które filmy podobały się Wam, naszemu najważniejszemu składowi jurorskiemu, najbardziej?
Sprawdźcie 🙂
Chcemy, aby nasz Festiwal był coraz lepszy, a uczestniczenie w nim było dla Was ciekawe, przyjemne i bezpieczne.
42. edycja Festiwalu Ale Kino! już za nami! Wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wspaniała publiczność oraz nasi partnerzy!