Zapowiedź

Wędrujące Ale Kino! już w maju powraca do kina!

Cieplewo, Zbąszyń, Czarnków,  Gołdap – do tych miast zawita Wędrujące Ale Kino! między 12 a 24 maja. Zobacz, jakie filmy zaprezentujemy w tym roku!

Plakat 13. Festiwalu Filmów Młodego Widza z napisem Wracamy do kina. Spotkajmy się! Na cieniowanym tle dwa kwiaty, a pomiędzy nimi łodyga z gwiazdką

Wędrujące Ale Kino! to siostrzany Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Powstał z myślą o małych miejscowościach, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do większych wydarzeń kulturalnych i festiwalowej kinematografii. Od 13 lat w ramach Wędrującego Ale Kino! wyświetlamy nagradzane i wartościowe filmy z całego świata i zapraszamy szkoły na seanse dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

W tym roku po raz pierwszy w 13-letniej historii festiwalu najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży zawędrują do czterech wybranych miejscowości właśnie wiosną. Dodatkowo, widzowie, którym nie uda się dotrzeć na majowe stacjonarne seanse, będą mogli obejrzeć filmy w trakcie jesiennej odsłony festiwalu online, tj. od 30.11 do 4.12. – w tym samym terminie, w którym odbędzie się internetowa edycja 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.

W tym roku Wędrujące Ale Kino! zawita do:

  • Cieplewa - 12-13.05,
  • Zbąszynia - 16-17.05,
  • Czarnkowa - 19-20.05,
  • Gołdapi - 30-31.05.

Program 13. edycji Wędrującego Ale Kino! skupia prawdziwe perełki wśród filmów dla dzieci i młodzieży, które zdobyły uznanie jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. W tegorocznej edycji dominują produkcje, w których na pierwszy plan wysuwa się wątek relacji rodzinnych. Portretowane w filmach familie są często niekompletne, na pierwszy rzut oka niedoskonałe, ale zapewniają młodym bohaterom to, co najważniejsze: bezwarunkowe wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach. W repertuarze można znaleźć dzieła o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych.

  • „Angel” w reż. Denisa Bottsa, który pokaże młodym widzom, że nie trzeba się zmieniać, by zyskać popularność, a prawdziwą wartość w życiu mają sprawdzeni przyjaciele. Film zdobył wyróżnienie Dziecięcego Jury w Konkursie Filmów Pełnometrażowych;
  • „Republika dzieci” w reż. Jana Jakuba Kolskiego to kolejna produkcja uhonorowana wspomnianym wyróżnieniem. Ten niezwykły film, w którym świat rzeczywisty przeplata się z elementami fantastycznymi i mitycznymi, ukaże młodym kinomanom wartość rodziny, przyniesie lekcję tolerancji dla inności i pokaże, że pieniądze nie dają trwałego szczęścia;
  • „Moja mama gorylica”, czyli szwedzka produkcja wyróżniona przez dorosłe jury w Konkursie Filmów Pełnometrażowych, to głęboko poruszająca opowieść z wielkim sercem i jasnym przesłaniem – nigdy się nie zgadzaj na mniej, niż zasługujesz. To film przepełniony ciepłem, empatią i inteligentnym humorem, który może być bliski także dorosłym widzom;
  • propozycja wyróżniona przez Jury Edukatorów Filmowych „Moje życie to cyrk” (reż. Myriam Bouchard, prod. Kanada 2020)  zapewnia wyjątkowy wgląd w życie wewnętrzne młodych protagonistów, dorastających w niekompletnych rodzinach. Śmiałe i aktywne podejście bohaterów do radzenia sobie z życiem i losem jest zarówno przekonujące, jak i inspirujące.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem!

Program 13. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrującego Ale Kino! 2022

PRZEDSZKOLA

„Ollie i przyjaciele”

Reż. Anton Setola, Belgia 2020, 28'

Kolorowa i wspaniała zabawa dla najmłodszych widzów! W samym centrum ruchliwego miasta, ale zapomniany przez ludzi, mieści się mały i spokojny park. Mieszka w nim sówka Ollie wraz z przyjaciółmi: małym bocianem, żabką i gromadą ptaszków. Wejdź do świata Ollie, ucz się i przeżywaj wiele przygód!

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY 1–3

„Jak ocalić smoka”

Reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy, Polska 2020, 82’

Mortimer każdą wolną chwilę poświęca tworzeniu filmików na autorski kanał w Internecie. Niestety jego nagrań nikt nie lubi, a wokół trudno o jakąkolwiek sensację. Sytuacja zmienia się, gdy chłopiec poznaje tajemniczą Sarę. Dziewczynka od dłuższego czasu żyje w drodze, pomieszkując w pustych domach. Szybko okazuje się, że skrywa ona jeszcze jeden sekret: właśnie zaprzyjaźniła się ze smokiem, który coraz bardziej rozrabia.

„Moja mama gorylica”

Reż. Linda Hambäck, Szwecja 2021, 76’

Jonna bardzo pragnie, by ktoś ją adoptował. Zadziorna dziewczynka zaakceptuje każdego, byle tylko nowy rodzic ją kochał. Ją i tylko ją. Ale kiedy jej potencjalna nowa mama podjeżdża pod sierociniec rozklekotanym samochodem, dziewczynka doznaje szoku, ponieważ z auta wysiada… gorylica! Joanna początkowo nie jest pewna, czy chce faktycznie opuścić sierociniec z tą wielką, niezdarną małpą, jednak obie szybko przełamują fizyczne różnice.

KLASY 4–6

„Angel“

Reż. Dennis Bots, Holandia 2020, 95’

Angel to nieśmiała, nieco gapowata dziewczyna, która nie potrafi stawiać na swoim. Pewnego razu w drodze do domu potyka się i nagle okazuje się, że zamiast upaść na ziemię, unosi się w pięknej, mydlanej bańce. Kiedy bańka w końcu pęka, Angel znajduje śliczny zegarek. Szybko okazuje się, że znalezisko kryje pewną tajemnicę: sprawia, że wszystkie życzenia Angel się spełniają!

„Republika dzieci”

Reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2020, 134’

Z obrazów znanych malarzy Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza ucieka gromada namalowanych postaci. W pobliżu ma niebawem ruszyć wielka elektrownia wodna. Wraz z jej uruchomieniem woda zaleje tysiące hektarów ziemi. Z kolei z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania wyrusza grupa uciekinierów. To dzieci, które nie godzą się z decyzjami dorosłych i nie chcą, by je na zawsze rozdzielono.

KLASY 7–8

„Moje życie to cyrk”

Reż. Miryam Bouchard, Kanada, 2020, 100’

Jako córka cyrkowca Laura spędziła większość swojego młodego życia w trasie z ojcem Billem, zawodowym klaunem, i jego pomocnikiem, Mandeepem. W głębi duszy dziewczyna tęskni jednak za bardziej konwencjonalnym życiem. Dzięki nowej nauczycielce z liceum, Patricii, może wreszcie spełnić swoje marzenie: pójść do szkoły.