Jesteś tutaj:

Aida, nastolatka z neuroatypowością, po obejrzeniu filmu o Grecie Thunberg, postanawia zawalczyć o równe szanse dla osób w spektrum autyzmu.

Z pomocą mamy organizuje demonstrację pod fińskim parlamentem. Jej determinacja przyciąga coraz więcej osób popierających tę inicjatywę.

  • film w języku fińskim z polskimi i angielskimi napisami
  • wiek: 12+

Zarezerwuj bilety dla swojej grupy poprzez Formularz rezerwacji

Materiały dodatkowe

Zapraszamy do zapoznania się z poradami metodyka, które mogą być wsparciem do przeprowadzania lekcji w oparciu o obejrzany film.
Pobierz: Neurotypy

Rekomendacja

Rekomendacja Magdaleny Pawlak, samorzeczniczki z Fundacji Autism Team

„Neurotypy” to fiński film dokumentalny wyreżyserowany przez Maiję Hirvonen. Jego bohaterką jest rozwijająca się w spektrum autyzmu Aida, uczennica piątej klasy szkoły podstawowej. Dziewczynka mino dobrych wyników w nauce, inteligencji i pasji, jaką jest kolekcjonowanie oraz badanie skał i minerałów, doświadcza bardzo dużych trudności w szkole. Jest to dla niej miejsce stresujące, hałaśliwe i nieprzyjazne sensorycznie. Pewnego dnia, zainspirowana postawą Grety Thunberg, podejmuje działania mające na celu zmianę postawy społeczeństwa wobec osób neuroróżnorodnych. Realizując swój „projekt równościowy” – obejmujący m.in. publikacje w mediach społecznościowych, własne badania, wystąpienia publiczne – Aida staje się samorzeczniczką. W działaniach wspiera ją mama, towarzysząca córce podczas demonstracji i spotkań z przedstawicielami władz, na co dzień zmagająca się ze znanymi także w Polsce problemami osób opiekuńczych dotyczących m.in. braku dostatecznego wsparcia systemowego i finansowego. Z czasem do projektu włączają się również inne młode osoby neuroróżnorodne sprawiając, że inicjatywa rośnie w siłę.

Historia Aidy ukazuje jak powszechne są problemy osób w spektrum autyzmu; że nawet fiński model edukacji, uznawany przez wielu specjalistów za wzorcowy, nie w pełni wspiera i chroni neuroróżnorodnych uczniów. Z wypowiedzi Aidy i innych samorzeczników dowiadujemy się m.in. o konieczności maskowania swoich naturalnych zachowań, braku zrozumienia ze strony rówieśników i nauczycieli, wykluczeniu, lękach związanych z uczęszczaniem do szkoły, stosowaniem środków przymusu fizycznego wobec uczniów przeżywających meltdown.

Powyższe problemy są dobrze znane także naszej młodzieży, dzięki czemu bohaterka oraz jej historia mogą stać się bliskie polskiemu widzowi, a także stanowić punkt wyjścia w dyskusji nad sytuacją młodych osób rozwijających się spektrum autyzmu w Polsce i Europie.

Neurotypy

Podsumowanie:

Sugerowany wiek: 12+

Czas trwania: 76'

Plakat filmu "Neurotycy".

Pełna obsada i twórcy

reżyseria
Maija Hirvonen

Trailer