AKTUALNOŚCI

Jury Młodych podczas 42. Ale Kino!

Przedstawiamy osoby, które stworzą w tym roku Jury Młodych.

Grupa nastolatków stoi na scenie, dziewczyna w środku trzyma teczkę z napisem "AleKino", chłopak pochyla się nad mikrofonem, w tle ekran, na którym wyświetla się informacja "Marcin - nagroda jury młodych".

Jury Młodych ocenia filmy na młodzieży na festiwalu Ale Kino!

Przyznaje nagrodę Marcina najlepszemu filmowi pełnometrażowemu i filmowi krótkometrażowemu.

W tym roku w Jury Młodych zasiądą:

Jury Młodych Konkursu Filmów Krótkometrażowych:

  • Klara Chmielewska – jest uczennicą francuskojęzycznej klasy w 1. LO w Poznaniu. Interesuje się kinematografią i wiąże z tym swoją przyszłość. Angażuje się w inicjatywy związane z tworzeniem sztuki filmowej – brała udział w projekcie „Nic o nas bez nas” (OFF Opera 2023). Najbardziej trafia do niej kino skandynawskie, ale chce tworzyć własny styl. W tworzeniu filmów najbardziej interesuje ją scenopisarstwo i reżyseria. Oprócz tego pasjonuje ją również podróżowanie, poznawanie innych kultur i miejsc, a także nauka obcych języków.
  • Marcel Sowiński – uczeń II LO im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Na co dzień tworzy własne amatorskie produkcje filmowe i współpracuje z lokalną prasą. Miłośnik polskiej historii i poezji śpiewanej w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. W sposób szczególny pasjonują go filmy doby polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju. W kinie najbardziej ceni sobie wyrazistych twórców i bogatą warstwę symboliczną prezentowanych przez nich produkcji. Finalista VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
  • Maksymilian Świątkowski – młody reżyser tworzący krótkie filmy fabularne i dokumentalne. W swoich pracach często porusza problemy społeczne. Prowadzi też kanał na YouTube: “CYRK”. Na kanale publikowane są materiały w tematyce różnych dzieł kinematografii. Prywatnie miłośnik siłowni, jedzenia, podróżowania i, oczywiście, oglądania filmów.

Jury Młodych Konkursu Filmów Pełnometrażowych:

  • Juliusz Korczyński – fascynuje go animacja krajów Europy Środkowo-Wschodniej i filmowe przedstawienia przemian społeczno-politycznych przełomu lat 60. i 70. XX w., jak również eksperymenty w dziedzinie muzyki filmowej. Miłośnik festiwali filmowych, tak dla młodszych, jak i starszych. Jest uczniem trzeciej klasy poznańskiego liceum. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i laureat pierwszego miejsca Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
  • Katarzyna Maciejewska – jej zainteresowania można opisać trzema literami K: Konie, Książki, Koty. Przygodę z jazdą konną rozpoczęła około 6 lat temu, gdy zakochała się w tych majestatycznych zwierzętach. Zwykłe jazdy na lonży przeobraziły się w intensywne treningi szlifujące umiejętności skoków przez przeszkody. Nie obyło się również bez wyjazdów poza stajnie, na przykład na zawody czy treningi wyjazdowe, aby sprawdzić swoje umiejętności oraz doskonalić je. Książki Kasia czyta od zawsze, z mniejszymi lub większymi przerwami. Z przekonaniem może powiedzieć, że po fantastykę sięga najchętniej, a najbardziej po „Szóstkę wron” autorstwa Leigh Bardugo. Pasjonatką kotów stała się dosyć niedawno, gdy przypadkiem w jej domu pojawiła się mała, czarna kotka. Początkowo nie była nie była do niej przekonana, teraz jest już pełnoprawnym domownikiem i otrzymała imię Halina. Zainteresowaniem, które nie rozpoczyna się na literę „K” są filmy. Kasia ogląda je z zaangażowaniem i uwielbia o nich rozmawiać. Równie mocno lubi teatr.
  • Vera Petruchik – ma 17 lat. Pochodzi z Rosji, ma polskie korzenie, mieszka i uczy się w Polsce. Z pasją zajmuje się fotografią, co pozwala jej uwieczniać chwile i wyrażać swoje emocje. Jest wielką miłośniczką filmów: spędza wiele czasu, oglądając różnorodne produkcje, które pobudzają jej ciekawość i skłaniają do refleksji nad otaczającym światem. Vera często analizuje fabuły i przesłania filmowe, co czyni ją nie tylko widzem, ale również aktywnym uczestnikiem kultury filmowej.

Zobacz także