AKTUALNOŚCI

Relacja z siódmego dnia Festiwalu

Sobota na 42. Festiwalu Ale Kino! była dniem pełnym seansów, atrakcji i spotkań z gośćmi, a zakończyła się uroczystą galą wręczenia nagród.

Na pierwszym planie kobieta i dziecko widoczni od tyłu. Na drugim planie pochylająca się zza lady kobieta. Za nimi napis Kasa biletowa i plakat festiwalu ale Kino.

Widzki i widzowie tego dnia zobaczyli m.in. Seanse „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny”, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz „Sekret księgi z Kells” studia Cartoon Saloon. Tego dnia, po filmach, również odbywały się spotkania z twórcami, a wieczorem zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej gali wręczenia festiwalowych nagród. Nagrodzono najlepsze filmy, które głosami jury i publiczności, zwyciężyły w konkursie. 

Od godz. 11:00 publiczność zgromadzona w Multikino Poznań 51 miała okazję zobaczyć węgierską produkcję „Przypadkowo napisałam książkę”. Po filmie, który miał tego dnia swoją polską premierę, odbyła się ożywiona dyskusja z reżyserką Norą Lakos i aktorką Villo Demeter. Publiczność była zachwycona możliwością poznania kulis powstawania tej wzruszającej opowieści.

W tym samym czasie, odbywał się pokaz filmowej adaptacji książki Wydawnictwa Zakamarki „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny”. Filmowi towarzyszyły tematyczne atrakcje. Dzieci i dorośli mogli wcielić się w bohaterów, pozując w specjalnie przygotowanej „więziennej celi” z elementami scenografii inspirowanej filmem. Przed salą kinową czekało także stoisko Wydawnictwa Zakamarki, gdzie rodziny mogły zaopatrzyć się w ulubione książki.

Kolejnym punktem programu był pokaz o godz. 14:00 animacji „Sekret Księgi z Kells”, niezwykłej wizualnie opowieści, którą po seansie omówił z widzkami i widzami Andrzej Radka ze studia Cartoon Saloon. 

Opowiadając o pracy swojej i Nory Twomey, reżyserki i laureatki Platynowych Koziołków 2024, Andrzej Radka podkreślał, jak studio łączy piękno artystyczne z wiernym odzwierciedleniem kulturowych korzeni. Zaproszony gość, w imieniu w imieniu Nory, odebrał także nagrodę Platynowych Koziołków podczas wieczornej gali.

Popołudniowy program to także ponowny pokaz animacji „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa, będącej łotewskim kandydatem do Oscara 2025. Bezdialogowa forma, przekaz i atmosfera, a także piękne obrazy zachwyciły zarówno młodszych, jak i dorosłych widzów.

W Kinie Pałacowym młodzież obejrzała o 16:00 film „Jutro o świcie”, a spotkanie po seansie z Marianną Lutomską z Fundacji Nagle Sami, moderowane przez producentkę festiwalu Joannę Żak, wywołało refleksje na temat straty i siły wsparcia. 

Wieczorem, gdy w kinach trwały jeszcze pokazy filmów „Nasze królestwo” i „Pamiętnik ślimaka”, w Scenie Wspólnej rozpoczęła się uroczysta gala zamykająca festiwal. 

Ceremonię poprowadziła Marta Jodko, dyrektorka artystyczna festiwalu, a na scenie w towarzystwie laureatów pojawiła się również Joanną Żygowska, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka.  

Podczas wspaniale zaaranżowanej, uroczystej gali, wręczono nagrody zwycięzcom wybranym przez jury i publiczność. O szczegółach tego wydarzenia i kulisach rozmów w kuluarach przeczytacie w osobnym wpisie na stronie Ale Kino!.

Na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu, serdecznie zapraszamy na ostatnie niedzielne seanse i już teraz gorąco zachęcamy do udziału w przyszłorocznej, 43. edycji Festiwalu Ale Kino! 

Jeżeli podoba Wam się na Festiwalu, koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią w anonimowej ankiecie. Jej wypełnienie zajmuje kilka minut, a nam dostarczy ważnych informacji, co możemy zrobić, aby przyszłoroczna edycja była jeszcze lepiej dopasowana do Waszych potrzeb. W ramach podziękowania za wypełnienie ankiety, mamy dla Was 20% rabatu na wydarzenia odbywające się w Scenie Wspólnej.

 

Zobacz także