Ale Kino! Pro

O projekcie

Podczas 42. MFFMW Ale Kino! odbędzie się po raz kolejny wydarzenie skierowane do osób z branży filmowej i edukacyjnej. W tym roku fokus skierowany jest na standardy pracy z młodymi osobami na planie filmowym. 

W branży filmowej, jak i wokół niej, toczą się szerokie dyskusje o standardach pracy. Wychodzą one często szeroko do opinii publicznej. Wspomnieć wystarczy choćby strajk scenarzystów, a potem aktorów, w Hollywood w 2023 r., czy dyskusje na temat równego wynagradzania osób o odmiennej płci, czy też o zjawisku ageizmu, które dotyka osoby zajmujące się m.in. aktorstwem, w tym szczególnie kobiety.

Czy w tej dyskusji jest miejsce na przyjrzenie się standardom pracy i prawom osób niepełnoletnich? Jak wygląda sytuacja dzieci i młodzieży w procesie produkcji filmów i seriali – od castingu, przez prace na planie, po premierę i działania promocyjne? 

W ostatnim czasie temat ten jest żywo dyskutowany w Danii, gdzie postanowiono przyjrzeć się warunkom pracy osób niepełnoletnich, a także zasadom bezpieczeństwa i komfortu psychicznego i emocjonalnego, zarówno dzieci i młodzieży jak i ich opiekunów i opiekunek.

Ale Kino! Pro chce wesprzeć te dyskusje i zaznaczyć, że kino dla młodych widzów wymaga docenienia i dowartościowania, tak samo jak praca osób – młodych i utalentowanych dziecięcych i młodzieżowych aktorów i aktorek.

Ale Kino! Pro to branżowa część Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Wydarzenie to ma na celu integrację środowiska skupionego wokół filmu: od osób piszących (dla filmu jak i o filmie), przez osoby zajmujące się edukacją, obszarami badań kultury, filmu i zjawisk wizualnych, jak i twórczynie i twórców,  po festiwale i wydarzenia filmowe. Chcąc wspierać kino dla młodego widza, przybliża teorie i praktyki wokół filmu. 

Program

Tegoroczny program Ale Kino! Pro główny akcent stawia na przyjrzenie się standardom pracy z dziećmi i młodzieżą na planie, jak wyglądają praktyki i jakie są narzędzia i standardy pracy – zarówno w Polsce jak i na świecie.

Temat ten podejmie między innymi  masterclass Christiana Lo, norweskiego reżysera filmów, autora np.  „Mamy talent” („Los Bandos”, 2018). Odbędzie się również panel dyskusyjny o standardach pracy z dziećmi i młodzieżą na planie filmowym oraz case study z Danii.

Ważną częścią Ale Kino! Pro jest forum pitchingowe Nowe polskie filmy na horyzoncie – prezentacja filmów i seriali na etapie wczesnego developmentu. W ramach tej części twórcy i twórczynie mają wyjątkową okazję do przedstawienia swoich pomysłów przed gronem osób zajmujących się edukacją i pracujących z młodą widownią. To tutaj można sprawdzić i zweryfikować potencjał swoich pomysłów pod kątem tego, co i jak w szkole czy w przedszkolu może odbić się echem. 

W programie także warsztaty dla osób piszących o filmie, warsztaty dla osób pracujących z filmem i młodą widownią a także Europejskie festiwale filmowe dla dzieci i młodzieży w roku 2024 – coroczne spotkanie online, które, z inicjatywy MFFMW Ale Kino!, jest okazją do integracji środowiska skupionego wokół wydarzeń filmowych dla młodych widzów. Od pięciu lat spotkania te odbywają się pod auspicjami i Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA).

Szczegółowy program Ale Kino! Pro zostanie opublikowany pod końca września.

Akredytacje

Start sprzedaży akredytacji: 12.09.2024 r.

  • akredytacja dla edukatorów i edukatorek z Poznania 

akredytacja upoważnia do udziału w Ale Kino! Pro, seansach festiwalowych, sesji Nowe polskie filmy na horyzoncie i dedykowanym warsztacie
koszt: 150 zł

  • akredytacja dla edukatorów i edukatorek

akredytacja upoważnia do udziału w Ale Kino! Pro, seansach festiwalowych, sesji Nowe polskie filmy na horyzoncie i dedykowanym warsztacie, zakwaterowanie: 2 noce, 27/28.11 i 28/29.11.2024 r.
koszt: 250 zł

  • akredytacja branżowa

akredytacja upoważnia do udziału w panelach dyskusyjnych i wykładach w ramach Ale Kino! Pro, a także w seansach festiwalowych
koszt: 150 zł

Kontakt

Joanna Żak – jzak@alekino.com