Okiem Młodego Krytyka #13: "Lekcja niemieckiego"
Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino!. Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami. Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 38. edycji Ale Kino!.
„Lekcja niemieckiego” to niemiecki dramat, którego twórcami są Heide oraz Christian Schwochow, i jest przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia. Produkcja miała premierę 3 października 2019 roku, jednak historia opowiedziana w filmie jest znana od ponad 50 lat. „Lekcja niemieckiego”, czyli „Deutschstunde” to powieść Siegfrieda Lenza z 1968 roku; w Polsce została wydana 3 lata później.
Powieść składa się z 2 części, a każda z nich toczy się na innej płaszczyźnie czasowej. To historia życia Siggie’ego Jepsena, przebywającego w ośrodku dla trudnej młodzieży. Podczas zajęć chłopak otrzymuje zadanie, aby napisać wypracowanie pt. „Radość obowiązku”, jednakże po upłynięciu wyznaczonego czasu oddaje pusty kajet. W konsekwencji zostaje umieszczony w odosobnieniu, do czasu aż ukończy pracę. Dowiadujemy się, iż puste kartki nie wynikały z braku pomysłu, lecz natłoku myśli oraz inspiracji. Na tym etapie filmu przenosimy się do roku 1943, do niemieckiej wioski Rugbüll, gdzie wychowuje się główny bohater. Poznajemy realia życia chłopca oraz negatywne doświadczenia. Obserwujemy jego relacje z rodziną oraz jej przyjaciółmi. Dowiadujemy się również, co jest powodem jego pobytu w ośrodku dla trudnej młodzieży.
Problematyka filmu skupia się głównie na traumie, jakiej Siggi doświadczył w dzieciństwie. Chłopak panicznie boi się ojca, który niejednokrotnie w ramach kary za nieposłuszeństwo syna dopuszczał się przemocy. Wyraźnie ukazane zostały także brutalne mechanizmy państw totalitarnych oraz problemy państwa niemieckiego za czasów narodowego socjalizmu.
Wciągająca fabułę oraz wstrząsająca problematykę zdobią niesamowite zdjęcia autorstwa Franka Lamma. Przepiękne krajobrazy są nieodłączną częścią tej produkcji i to właśnie one najbardziej przykuły moją uwagę.
Moim zdaniem „Lekcja niemieckiego” to dotychczas najlepszy film tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Przedstawiona historia wzbudziła we mnie wiele rozmaitych uczuć, budziła ciekawość, przygnębienie, niepokój. Oszałamiające kadry równoważyły mroczną tematyką filmu i piękno natury. Jest to produkcja, która w nieunikniony sposób wzbudza głębsze przemyślenia i refleksje. To one czynią ten film tak wyjątkowym.
Olga Bosak