Recenzja

Okiem Młodego Krytyka #4: "Jackie i Oopjen"

Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino!. Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami. Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 38. edycji Ale Kino!.

Mama 12-letniej Jackie pracuje w amsterdamskim muzeum, które właśnie nabyło dwa wyjątkowe obrazy Rembrandta. Dziewczynka poproszona o pomoc odwiedza mamę w pracy. Włócząc się po muzeum, wpada w pewnym momencie na samą Oopjen Coppit, XVII-wieczną damę z jednego z drogocennych portretów. Ożywiona postać jest przekonana, że Jackie to jej zaginiona dawno temu siostra. Jackie jest niezwykle zaradna jak na swój wiek i postanawia pomóc Oopjen w poszukiwaniach. Zabiera więc ją do swojego domu i tak zaczyna się wspaniała przygoda. Czeka je także wiele wyzwań, w końcu nie tak łatwo jest odnaleźć się we współczesnym świecie, szczególnie gdy ucieka się z epoki baroku. Tymczasem w muzeum z powodu zniknięcia Oopjen wybucha panika.

Pisząc tę recenzję, zastanawiam się, co najbardziej mnie w tym filmie oczarowało. Z pewnością ujęła mnie ciepła Oopjen i jej skłonność do popełniania gaf (które wynikały z nieznajomości czasów, w jakich się znalazła). Choć technika potrafi sprawiać trudności, to nie wpadłabym na to, by próbować zdmuchnąć światło, poczęstować się wacikami z kremem do twarzy czy skorzystać z wazonu zamiast ubikacji. Bardzo intrygującą mnie kwestią jest przewaga w tym filmie postaci kobiecych. Nie jest to może aż tak ważne dla fabuły, ile raczej dla pokazania, jak wiele różnych oraz istotnych ról odgrywają kobiety. Są nie tylko matkami i przyjaciółkami, lecz także reprezentantkami państw czy znawczyniami sztuki. Każda z bohaterek posiada rozmaite umiejętności i odnajduje się w zadaniach, które sobie stawia. Miło się ogląda tak silne postaci kobiece oraz relacje między nimi, np. relację mamy Jackie z jej córkami czy samej Jackie z Oopjen.

Bardzo polecam ten film! Ostatni seans festiwalowy odbędzie się 3 grudnia 2020 r. o godz. 14:00.

Agnieszka Fink