Zapowiedź

Bądźcie z nami w środę i czwartek!

Środek tygodnia i środek Festiwalu. Nie zwalniamy tempa! Czekają na Was kolejne spotkania z twórcami, a także wyjątkowe wydarzenia – między innymi w ramach startującego właśnie Ale Kino! Pro – Krytyka i Edukacja.

Środa

Środę rozpoczniemy między innymi wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest seans o arcyciekawym tytule: Aaaa! Życie jest ciężkie, ale nie warto się poddawać. Animacje krótkometrażowe. To wynik tegorocznych warsztatów programerskich, w ramach których grupa młodych uczestników i uczestniczek ułożyła własny set krótkich filmów. Młodzi programerzy będą obecni na seansie, a przy okazji spotkają się z Piotrem Chmielewskim - reżyserem Kraba, czyli jednego z wybranych przez nich filmów. Na seans zapraszamy o 9:30 do sali 2 w Multikinie 51.

Niedługo potem, o godzinie 12:00, nadarzy się kolejna okazja, aby spotkać twórców filmu Wielkie marzenia; Dan Pánek i Tom Brenton ponownie spotkają się z młodą publicznością.

Starsi widzowie na brak okazji do spotkań z twórcami w Multikinie 51 także nie będą mogli narzekać. O 19:30 czekają aż dwie możliwości. W sali 1 z publicznością spotka się Katalin Román, odtwórczyni głównej roli w chwytającym za gardło dramacie Sześć tygodni. W sali 4 natomiast będzie oczekiwać Roxana Stroe, reżyserka filmu Appalachia będącego częścią zestawu Ja, my, oni? Filmy krótkometrażowe. Roxana nareszcie przybywa na Festiwal, po tym jak przed sześcioma laty zdobyła nagrodę Marcina za swój film Noc w TokorikiNa oba wydarzenia dostępne są wciąż bilety.

Przy okazji warto nadmienić, że w Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1) w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia Festiwalu odbywa się wystawa plakatów MFFMW Ale Kino! To nostalgiczna podróż w przeszłość oraz ciekawa perspektywa unaoczniająca zmiany, jakie dokonywały się w imprezie na przestrzeni ostatnich lat.

Czwartek

Tego dnia spotkań będzie bez liku! Aż szkoda, że nie da się uczestniczyć w nich wszystkich. O 9:30 nadarzy się ostatnia już okazja, aby porozmawiać z Danem Pánkiem i Tomem Brentonem, którzy po raz kolejny spotkają publiczność filmu Wielkie marzenia.

O godzinie 12:00 odbędą się jednocześnie trzy seanse, a każdy z nich zostanie zwieńczony spotkaniami z twórcami i twórczyniami. W sali numer 1 będą czekać na Was twórcy, których filmy trafiły do zestawu Pora na sprzeciw. Filmy krótkometrażowe. Będzie to Ramazan Kılıç, reżyser filmu Rzeczy niesłychane, oraz poznańska reżyserka Kasia Piróg, której animację Siostra pokochali już widzowie na całym świecie. W sali numer 2 natomiast na młodych widzów będzie czekała Magdalena Łazarkiewicz, która porozmawia o swoim filmie Kajtek Czarodziej. W sali 4 odbędzie się uroczyste wręczenie tradycyjnej festiwalowej nagrody: Piłkarskich Koziołków. Wszyscy miłośnicy piłki nożnej muszą tam być i dołączyć się do gratulacji składanych Raymondowi Grimbergenowi, reżyserowi nagrodzonego filmu Lwica.

Wieczorem, o godzinie 19:30, będzie miał miejsce naprawdę wyjątkowy seans: europejska premiera filmu Germána Vilchego Marzenie Emmy. Twórca, wraz z producentką Sol Aramburu, przybył do Poznania prosto z Argentyny. Na seans premierowy zostało już niewiele biletów, więc warto się w nie zaopatrzyć TUTAJ.

Czwartek to także początek spotkań branżowych w ramach Ale Kino! Pro - Krytyka i Edukacja. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich osób, które są akredytowanymi gośćmi Festiwalu. Na dobry początek czekają aż trzy bardzo interesujące panele i wykłady dotyczące krytyki filmowej: Specyfika odbioru filmu przez dzieci i młodzież, Jaka krytyka filmu dla młodej widowni? oraz Prezentacja dobrych praktyk funkcjonowania krytyki filmu dla młodej widowni w Niemczech. Wszystkie te wydarzenia odbędą się w Scenie Wspólnej! Cały program i wszystkie informacje dotyczące tego wydarzenia znajdziecie na alekino.com/pro.

---

Wszystkich, bez względu na wiek, zapraszamy do udziału w plebiscycie! Podczas filmów dziecięcych będą rozdawane specjalne żetony do głosowania, a najlepszy film młodzieżowy publiczność wybierze za pomocą kart dystrybuowanych przed pokazami. O szczegółach i zasadach oddawania głosu opowiedzą nasi konferansjerzy i konferansjerki, a my już z niecierpliwością wyczekujemy wyników. Naprawdę jesteśmy ciekawi, które tytuły szczególnie podbiją Wasze serca!

Korzystając z okazji przypominamy, że najważniejsze informacje dotyczące biletów i rezerwacji można odnaleźć w zakładkach znajdujących się w menu strony. Znajduje się tam również odnośnik do programu Festiwalu oraz do podstrony z informacjami o dostępności Festiwalu dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Do zobaczenia w kinie (i nie tylko)!