Standardy ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem
w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

§1
O Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

  1. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu to miejska instytucja kultury prowadzona przez miasto Poznań. Misją Centrum jest realizowanie wydarzeń artystycznych kierowanych do dzieci, młodzieży i rodzin oraz wspieranie rozwoju sztuki dla młodych w Polsce.
  2. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu realizuje tę misję poprzez realizację wydarzeń kierowanych bezpośrednio do młodej widowni – ze szczególnym uwzględnieniem festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! i Biennale Sztuki dla Dziecka oraz działalności w Scenie Wspólnej – a także do osób profesjonalnie zajmujących się twórczością dla dzieci i młodzieży.
  3. Więcej informacji na temat działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu można naleźć na następujących stronach internetowych: www.csdpoznan.pl, www.biennaledladziecka.pl, www.alekino.com, www.nowesztuki.pl.
  4. W swojej pracy zespół Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu kieruje się przekonaniem, że każda młoda osoba ma prawo do rozwijania się w bezpiecznych, nienaznaczonych przemocą warunkach, w otoczeniu życzliwych dorosłych, a także ma prawo – niezależnie od wieku i innych cech indywidualnych – do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Swoimi działaniami Centrum dąży do tego, by budować dostępną, przyjazną, bezpieczną i inspirującą przestrzeń spotkania ze sztuką.

§2
Objaśnienie terminów

Pojęciom używanym w niniejszym dokumencie nadaje się następujące znaczenie:

  1. dziecko – każda osoba poniżej 18 roku życia,
  2. Centrum – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu,
  3. Standardy – niniejsze Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu,
  4. pracownik – każda osoba zatrudniona w Centrum w oparciu o umowę o pracę,
  5. współpracownik – każda osoba, niebędąca pracownikiem, a współpracująca z Centrum w oparciu o umowę cywilnoprawną, umowę B2B, umowę o praktyki lub wolontariat, reprezentująca lub oddelegowana do współpracy przez podmiot współpracujący z Centrum,
  6. praktykant – osoba odbywająca staż lub praktyki w Centrum,
  7. wolontariusz – osoba współpracująca z Centrum w ramach wolontariatu,
  8. zespół Centrum – pracownicy, współpracownicy, praktykanci i wolontariusze,
  9. kandydat – osoba aplikująca do pracy w Centrum lub chcąca nawiązać współpracę z Centrum, odbyć w Centrum praktyki, staż lub wolontariat,
  10. opiekun prawny dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, również rodzic zastępczy,
  11. opiekun indywidualny – osoba, pod której opieką dziecko pozostaje w Centrum,
  12. opiekun grupowy – osoba, pod której opieką pozostaje grupa dzieci w Centrum, w szczególności: nauczyciel, opiekun wycieczki, kolonii, półkolonii, wychowawca.

§3
Cel powstania Standardów

Standardy prezentują ramowe zasady, wytyczne i standardy, które mają na celu:

  1. uwrażliwienie zespołu Centrum, a także uczestniczących w wydarzeniach Centrum na kwestie związane z bezpieczeństwem dzieci,
  2. rozwijanie kultury pracy, która ma na celu dbałość o bezpieczeństwo dzieci,
  3. promowanie wiedzy związanej z prawami dzieci,
  4. podejmowanie adekwatnych reakcji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dzieci,
  5. promowanie wiedzy na temat praw dzieci.
  6. Do zapoznania się ze Standardami i ich przestrzegania zobowiązany jest każdy członek zespołu Centrum, a także podmioty nawiązujące współpracę z Centrum.
  7. Do zapoznania się ze Standardami zachęcamy także osoby i organizacje zainteresowane współpracą z Centrum oraz osoby uczestniczące w wydarzeniach organizowanych przez Centrum

Treść Standardów jest dla dostępna wszystkich pod adresem: www.csdpoznan.pl.

§4
Krzywdzenie dzieci

  1. Zespół Centrum w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka, monitoruje sytuację i dobrostan dziecka oraz stosuje zasady określone w Standardach i postępuje według ścieżek reagowania zawartych w Standardach.
  2. Podstawową zasadą relacji między zespołem Centrum a dzieckiem jest działanie dla dobra dziecka, z poszanowaniem jego godności, z uwzględnieniem jego emocji i indywidualnych potrzeb i cech szczególnych, w tym niepełnosprawności, oraz działanie w jego najlepszym interesie. Zespół Centrum nie krzywdzi oraz podejmuje wszelkie możliwe działania zapobiegające krzywdzeniu dziecka zgodnie ze Standardami.
  3. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć każde działanie na szkodę dziecka, w szczególności: popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

Krzywdzeniem jest również:

  1. Przemoc – to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działania przeciwko dziecku, naruszające jego dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.
  2. Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała dziecka. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być wszelkie obrażenia ciała, złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
  3. Przemoc emocjonalna – to poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.
  4. Wykorzystywanie seksualne – to każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia dorosłego kosztem dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowań bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
  5. Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez opiekuna prawnego, niezapewnianie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.

§5
Zasady zatrudniania zespołu Centrum mającego kontakt z dziećmi mające na celu uniknięcie krzywdzenia dzieci

  1. Każde ogłoszenie o pracę, współpracę, wolontariat, praktyki i staże Centrum zawiera informację dotyczącą Standardów oraz odnośnik do ich treści. Kandydat zainteresowany aplikowaniem w odpowiedzi na daną ofertę jest zobowiązany do zapoznania się i zaakceptowania treści Standardów, a w przypadku nawiązania współpracy – również do ich stosowania.
  2. W przypadku braku ogłoszenia (np. w związku zatrudnieniem osoby wyselekcjonowanej przez Centrum lub samodzielnie aplikującej do Centrum) kandydat zostanie poinformowany o konieczności przestrzegania Standardów na początku rozmowy o współpracy, a ich zaakceptowanie jest warunkiem prowadzenia dalszego postępowania rekrutacyjnego.
  3. Oświadczenie o zapoznaniu się i zaakceptowaniu Standardów, potwierdzone własnoręcznym podpisem, jest warunkiem nawiązania współpracy z kandydatem. Oświadczenie stanowi jeden z dokumentów towarzyszących umowie zawartej między Centrum a kandydatem (załącznik nr 1).
  4. Przed zatrudnieniem kandydat jest zobowiązany do przedłożenia aktualnego (wystawionego do 2 miesięcy przed podpisaniem umowy) zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego wraz z oświadczeniem o jego aktualności na dzień rozpoczęcia współpracy z Centrum. Koszty uzyskania zaświadczenia ponosi kandydat.
  5. Przed zatrudnieniem kandydat jest zobowiązany do złożenia oświadczenia na temat krajów będących miejscem jego zamieszkania w okresie 20 lat wstecz. Poprzez miejsce zamieszkania rozumie się przebywanie z zamiarem stałego pobytu. Niezbędne jest dostarczenie wspomnianych zaświadczeń ze wszystkich krajów będących miejscem zamieszkania (załącznik nr 2).
  6. Przed zatrudnieniem (nawiązaniem współpracy) oraz w jego trakcie kandydat jest zobowiązany do tego, by poinformować Centrum o każdym wszczętym i toczącym się przeciwko niemu postępowaniu przygotowawczym lub sądowym związanym z popełnieniem przestępstwa lub naruszeniem Kodeksu Karnego.
  7. Przed zatrudnieniem (nawiązaniem współpracy) kandydat musi przejść pozytywną weryfikację w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (załącznik nr 3).
  8. Przed zatrudnieniem weryfikowane są kwalifikacje zawodowe, kompetencje, wykształcenie i doświadczenie zawodowe, doświadczenia związane z pracą z dziećmi, a w miarę możliwości także referencje kandydata.
  9. Podmioty nawiązujące współpracę z Centrum (osoby prawne, jednoosobowe działalności gospodarcze, jednostki organizacyjne) będą zobowiązane w umowach do weryfikacji osób oddelegowanych do współpracy z Centrum poprzez:
    9.1. żądanie przedłożenia od tych osób aktualnych zaświadczeń o niekaralności (zgodne z zakresem określonym w ust. 4 i 5),
    9.2. zweryfikowanie osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
    9.3. zapoznanie osób oddelegowanych z treścią Standardów oraz odebranie od nich zobowiązań do ich stosowania,
    9.4. zweryfikowanie kwalifikacji zawodowych osób oddelegowanych.
    10. W Centrum obowiązuje Zasady bezpiecznych relacji zespołu Centrum a dziecko (załącznik nr 4), do przestrzegania którego zobowiązany jest każdy członek zespołu Centrum.
    11. Zespół Centrum otrzymuje informacje mające na celu podnoszenie świadomości zespołu w zakresie budowania bezpiecznych relacji z dziećmi i przeciwdziałaniu ich krzywdzenia, a także informacje, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych (załącznik nr 5).

§6
Zgłaszanie podejrzenia o krzywdzeniu dzieci

1. W razie podejrzenia, że dziecko doznało krzywdy lub naruszono jego dobrostan, należy sporządzić notatkę ze zdarzenia (załącznik nr 6) i przedstawić ją bezpośrednio dyrektorowi Centrum.
2. Po przeanalizowaniu notatki ze zdarzenia dyrektor Centrum może powołać 3- lub 4-osobowy zespół składający się z: osoby zgłaszającej, osoby będącej świadkiem zdarzenia, osoby niezależnej – posiadającej kompetencje pomocne w ocenie sytuacji – oraz siebie jako osoby koordynującej pracę zespołu, by podjąć decyzję o dalszym działaniu, które może mieć charakter interwencji wewnętrznej lub zewnętrznej, albo o zaniechaniu dalszego działania.
3. W razie potwierdzenia podejrzeń zespół rekomenduje podjęcie dalszych działań w celu zapobiegania dalszej krzywdzie dziecka, w szczególności złożenie zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do odpowiednich organów, złożenie wniosku o wgląd w sytuację rodzinną do właściwego sądu rodzinnego, powiadomienie lokalnego ośrodka pomocy społecznej, powiadomienie opiekunów prawnych dziecka lub szkoły, do której uczęszcza dziecko, lub ewentualnie innej placówki, pod której stałą opieką pozostaje dziecko.
4. Zgłoszenie krzywdzenia dziecka w czasie wydarzeń Centrum może też złożyć każda osoba uczestnicząca w wydarzeniach, która poczuje się zaniepokojona działaniami skierowanymi do dzieci lub nimi pokrzywdzona. Dokonane zgłoszenia powinny dotyczyć spraw, na które Centrum ma wpływ lub o których powinno być poinformowane jako organizator wydarzeń. Zgłoszeń można dokonywać w następujący sposób:
a. na adres: sekretariat@csdpoznan.pl,
b. telefonicznie, korzystając z numeru: (61) 64 64 470 – osoba odbierająca telefon może poprosić o przesłanie wiadomości na adres elektroniczny w celu potwierdzenia zgłoszenia,
c. zgłaszając sytuację obsłudze wydarzenia ze strony Centrum – osoba przyjmująca zgłoszenie jest zobowiązana do sporządzenia notatki z rozmowy.
5. Centrum prowadzi rejestr interwencji związanych z krzywdzeniem dzieci.

§7
Ścieżki interwencji w przypadku bycia świadkiem krzywdzenia dzieci

I. Ogólne zasady postępowania
1. Każda osoba będąc w towarzystwie dzieci, powinna w miarę możliwości obserwować, co dzieje się wokół.
2. W razie zauważenia, że ktoś wykonuje wobec dziecka czynności, którą mogą je krzywdzić fizycznie lub werbalnie, osoba będąca świadkiem powinna:
a. pokazać, że zauważyła sytuację, i wyrazić swoje zaniepokojenie (opiekun, który czuje się obserwowany może zaniechać niepokojących zachowań),
b. spróbować odwrócić uwagę sprawcy przemocy, np. poprzez zainicjowanie rozmowy, zwrócenie na coś uwagi,
c. poprosić o pomoc inne osoby, np. osoby z zespołu Centrum,
d. w miarę możliwości zapewnić dziecku bezpieczeństwo, odseparować je od sprawcy przemocy,
e. w miarę możliwości dać dziecku poczucie, że jest osobą dorosłą, która je wspiera, dać mu pozytywy przykład reakcji na sytuację.
3. W sytuacjach, w których bezpośrednio zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka, każda osoba zobowiązana jest zawsze do niezwłocznej reakcji i wezwania odpowiednich służb ratunkowych, dzwoniąc na numer 112, oraz do udzielenia pierwszej pomocy w oczekiwaniu na przyjazd służb.

II. Szczegółowe ścieżki interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci
Krzywdzenie dziecka przez członka zespołu Centrum
1. W przypadku krzywdzenia dziecka przez członka zespołu Centrum osoba będąca świadkiem takiej sytuacji powinna:
a. niezwłocznie udzielić wsparcia i pomocy dziecku, w celu zapobiegania dalszej eskalacji sytuacji,
b. zawiadomić o powyższym inne osoby z zespołu Centrum, które odizolują osobę dopuszczającą się krzywdzenia od dzieci,
c. powiadomić dyrektora Centrum osobiście lub za pośrednictwem wiadomości elektronicznej pod adresem: jzygowska@csdpoznan.pl oraz sekretariat@csdpoznan.pl.
2. Pozostałe osoby z zespołu Centrum podejmują wszelkie czynności w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku i zawiadamiają o incydencie dyrektora Centrum (jeśli nie może tego zrobić świadek zdarzenia).
3. Dyrektor podejmuje decyzję, czy istnieje uzasadnione podejrzenie, że doszło do popełnienia przez członka zespołu Centrum czynu zabronionego, i w razie potrzeby składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa odpowiednim organom.
4. Dyrektor wyciąga wobec członka zespołu Centrum konsekwencje służbowe, które w szczególności mogą polegać na: zaniechaniu dalszej współpracy z osobą, która dopuściła się krzywdzenia dzieci, nałożeniu na pracownika kar porządkowych, rozwiązaniu umowy o pracę, rozwiązaniu umowy o współpracy.

Krzywdzenie dziecka przez opiekuna indywidualnego lub grupowego
1. W przypadku krzywdzenia dziecka przez opiekuna indywidualnego lub grupowego osoba będąca świadkiem takiej sytuacji, a w szczególności członek zespołu Centrum, powinna:
a. niezwłocznie udzielić wsparcia i pomocy dziecku w celu zapobiegania dalszej eskalacji sytuacji,
a. powiadomić dyrektora Centrum osobiście lub za pośrednictwem wiadomości elektronicznej pod adresem: jzygowska@csdpoznan.pl oraz sekretariat@csdpoznan.pl.
2. Dyrektor Centrum, w miarę możliwości, powiadamia o incydencie opiekunów prawnych dziecka lub instytucję, pod której opieką pozostawało dziecko w Centrum.
3. Dyrektor podejmuje decyzję, czy istnieje uzasadnione podejrzenie, że doszło do popełnienia czynu zabronionego, i w razie potrzeby składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa odpowiednim organom. Dyrektor Centrum może także złożyć wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka do właściwego sądu rodzinnego.

Zaobserwowanie symptomów przemocy fizycznej wobec dziecka
1. W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów przemocy fizycznej u dziecka (np. siniaków, zadrapań, otarć) zespół Centrum zgłasza to dyrektorowi Centrum.
2. Zespół Centrum podejmuje próbę rozmowy z dzieckiem i ewentualnie innymi osobami, które mogą mieć wiedzę na temat sytuacji osobistej (rodzinnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami prawnymi. Zespół Centrum stara się ustalić przebieg zdarzenia oraz potwierdzić, czy dziecko doznało krzywdzenia, i ustalić, kto był sprawcą zdarzenia.
3. W razie potwierdzenia, że dziecko padło ofiarą krzywdzenia, dyrektor Centrum niezwłocznie składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa odpowiednim organom lub wzywa do siedziby Centrum odpowiednie służby przez numer alarmowy 112. Dyrektor Centrum może także złożyć wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka do właściwego sądu rodzinnego.
3. Zespół Centrum dysponuje listą niezbędnych kontaktów (załącznik nr 5), kierujących do miejsc, w których można szukać informacji lub wsparcia w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci.
4. Zespół Centrum dysponuje także materiałami edukacyjnymi, które mają na celu budowanie świadomości związanej z reakcją na krzywdzenie dzieci, umiejętnością jego rozpoznawania oraz stosowania adekwatnych reakcji.

Karta interwencji
1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik nr 7).
2. Kartę interwencji załącza się do rejestru interwencji, którą prowadzi dyrektor Centrum.

§7
Zasady ochrony danych osobowych dziecka

  1. Zespół Centrum ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
  2. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Zespół Centrum nie udostępnia informacji o dziecku i jego sytuacji rodzinnej osobom postronnym (np. przedstawicielom mediów). W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach może wypowiedzieć się w kontakcie z osobami postronnymi (np. przedstawicielami mediów) o sprawie dziecka lub jego opiekuna – po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekuna dziecka.
  4. Zespół Centrum nie wypowiada się w kontakcie z osobami postronnymi o sprawie dziecka lub jego opiekuna.
  5. Członek zespołu Centrum jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach pracy w zespole zajmującym się interwencją, mającą na celu zadbanie o bezpieczeństwo dziecka.
  6. Zespół Centrum może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych, wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
  7. Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych dziecka w związku z realizacją Standardów stanowi załącznik do niniejszego dokumentu (załącznik nr 8).

§8
Zasady ochrony wizerunku dziecka

  1. Centrum zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
  2. Zespół Centrum nie umożliwia osobom postronnym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody opiekunów prawnych dziecka.
  3. Utrwalony podczas wydarzeń organizowanych przez Centrum wizerunek dziecka podlega wewnętrznym regulacjom, a jego rozpowszechnienie może nastąpić wyłącznie na podstawie i w zakresie wyrażonej pisemnej zgody przez opiekuna prawnego dziecka. Zgodę tę pobiera się z poszanowaniem woli i opinii samego dziecka. Wobec wyraźnego sprzeciwu dziecka w zakresie publikacji jego wizerunku odstępuję się od pobrania ww. zgody i rozpowszechniania wizerunku.
  4. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia, w których odbywają się wydarzenia organizowane przez Centrum. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje dyrektor i poleca zespołowi Centrum przygotowanie wybranych pomieszczeń, a także ustalenie z przedstawicielami mediów zasad, by wizerunek przebywających na terenie placówki dzieci był utrwalany z poszanowaniem ich dóbr osobistych.
  5. W celu uzyskania zgody opiekuna prawnego dziecka na utrwalanie wizerunku dziecka przez media zespół Centrum może skontaktować się z opiekunem prawnym dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody, uwzględniając przy tym wolę samego dziecka.
  6. Utrwalenie wizerunku dziecka dokonuje się tylko przy użyciu urządzeń stanowiących własność Centrum lub osób i podmiotów, którym zostało powierzone przetwarzanie danych na podstawie odrębnej umowy.

§9
Osoby odpowiedzialne za realizację Standardów

  1. Za realizację Standardów odpowiada dyrektor Centrum.
  2. Do przestrzegania Standardów są zobowiązane wszyscy członkowie zespołu Centrum.
  3. Do szczególnej odpowiedzialności za realizację Standardów są zobowiązane osoby kierujące działami, sekcjami, zespołami lub nadzorujące pracę osób im podległych.

§10
Monitoring stosowania Standardów

  1. Celem monitorowania funkcjonowania Standardów minimum raz na 2 lata zostanie przeprowadzona wśród pracowników Centrum ankieta ewaluacyjna mająca na celu zdiagnozowanie obszarów, które wymagają poprawy (załącznik nr 9).
  2. Za monitorowanie funkcjonowania Standardów odpowiada dyrektor Centrum.
  3. Standardy mogą również zostać zaktualizowane z inicjatywy dyrektora Centrum lub na wniosek pracowników Centrum na podstawie złożonych na piśmie wniosków wyciągniętych ze stosowania Standardów oraz udokumentowanych procedur interwencji.
  4. Każda osoba może zgłaszać uwagi i propozycje zmian Standardów, wysyłając wiadomość e-mail na adres: sekretariat@csdpoznan.pl.

§11
Powstanie Standardów

Standardy zostały opracowane poprzez pracę powołanego w tym celu zespołu roboczego, w oparciu o współpracę z różnymi pionami Centrum. Zespół roboczy brał udział w szkoleniach na temat standardów ochrony dzieci, warsztatach edukacyjnych. Dodatkowo Standardy powstały w oparciu o materiały udostępnione przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz konsultacje prawne. Tryb tworzenia i wprowadzania Standardów miał charakter edukacji zespołu Centrum.

§12
Przepisy końcowe

  1. Podstawą prawną stworzenia niniejszej Standardów są:
    a.1. ustawa z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2023.1304) wraz z późniejszymi zmianami,
    a.2. ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.1964 Nr 9 poz. 59) wraz z późniejszymi zmianami.
    a.3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679.
  2. Standardy wchodzą w życie z 14 sierpnia 2024.
  3. ogłoszenie Standardów następuje w sposób dostępny dla zespołu Centrum, w szczególności poprzez przesłanie ich tekstu drogą elektroniczną, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej oraz udostępnienie w sekretariacie instytucji (ul. Św. Marcin 80/82, Poznań) i miejscu prowadzenia działalności artystycznej w Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1, Poznań).
  4. standardy w wersji dla dzieci będą dostępne w miejscach realizacji wydarzeń Centrum.

 

Załączniki:
nr 1 – Oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
nr 2 – Oświadczenie o krajach zamieszkania
nr 3 – Przekazanie danych osobowych celem weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
nr 4 – Zasady bezpiecznych relacji Zespół Centrum a dziecko obowiązujące w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
nr 5 – Lista miejsc, w których można znaleźć pomoc w sprawie przeciwdziała krzywdzeniu dzieci oraz reakcji na krzywdzenie
nr 6 – Notatka ze zdarzenia
nr 7 – Karta interwencji
nr 8 – Klauzula Informacyjna RODO
nr 9 – Ankieta monitorująca funkcjonowanie Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu